Kriminalvården har beslutat att de nya anstalterna i Norrköping, Kalmar och Värnamo ska få fler platser, och att myndigheten ska öppna två helt nya häkten i Stockholm och Göteborg. Totalt innebär besluten 950 nya platser.
Fler platser på anstalten i Hörle

Kriminalvården befinner sig i ett mycket expansivt skede. Cirka 50 olika platsökningsprojekt pågår redan runt om i landet, och bara i år har nya anstalts- eller häktesbyggnader öppnat på anstalterna Rödjan, Skänninge, Högsbo, Luleå, Beateberg, Hall, Fosie, Hällby, Borås, Hinseberg, Umeå, Ystad, Åby (Uppsala) och Nyköping.
– Vår ökningstakt är redan historiskt hög, men vi behöver fortsätta skapa fler platser – även på längre sikt. Besluten om fler platser på de nya anstalterna Norrköping, Värnamo och Kalmar är en logisk följd av ett tidigare beslut som innebär att fler celler i ska dubbelbeläggas där vi bygger nytt, säger Susanne Wedin, chef för avdelningen anstalt, häkte och frivård.
Tidigare i september fattades ett liknande beslut för den planerade anstalten i Trelleborg.
Situationen när det gäller häktesplatser är också mycket ansträngd, och Kriminalvården gör bedömningen att man på lång sikt är i behov av helt nya häkten i Stockholm och Göteborg.
– Inom Kriminalvården arbetar vi intensivt med att dels hantera den pressade beläggningssituationen från dag till dag, dels planera för att skapa fler platser på sikt. Här kommer nya häkten i Stockholm och Göteborg att vara viktiga pusselbitar i det arbetet, säger Susanne Wedin.
De nya häktena planeras få upp till 300 platser vardera. Anstalten Norrköpings platser ökas från 200 till 400, Kalmar från 330 till 430 och Värnamo från 200 till 250. Totalt alltså 950 fler platser jämfört med före beslutet.
Kriminalvården planerar för att ta de nya häktena i bruk 2030, och med start 2029 när det gäller anstalterna.
Källa: Kriminalvården




