Clement Svensson från Tånnö gästade i går kväll församlingshemmet i Åker.
Nyheter
Föreläste om geologi och astronomi
Han var inbjuden av Åkers Föreläsningsförening för att hålla en föreläsning om astrologi och geologi. Två ämnen som Clement Svensson hänger samman mycket väl.
– Vi är ju en del av rymden. När stenar från rymden hamnar på jorden så blir det geologi, berättade föreläsaren.
Hemma i Tånnö har han ett komplett observatorium där han tillbringar många sena timmar på natten med att fotografera och studera universum.
Intresset för alla dessa ting var stort bland Åkersborna. Den lilla möteslokalen i Församlingshemmet fylldes till sista plats av vetgiriga åhörare.
Något som glade föreningens ordförande, Jan Gunnargård.
– Vi brukar ha så här fullt på våra föreläsningar. Nu har vi två föreläsningar kvar i vår, nästa gång är det kyrkoherden Bo Lundblad som kommer hit och och ska tala om Nordkorea, berättar Gunnargård.












Kommentarer
0Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.