Fritidschefen Johan Arvidsson finner det oacceptabelt att undvika dusch innan bad i Värnamo simhall.
Nyheter
Fritidschefen: det är oacceptabelt
”Före bad – Duscha naken. Tvätta dig noga.” Så står det tydligt på flera anslag i omklädningsrum och duschrum i Värnamo simhall. Trots instruktionerna undviker människor att duscha innan de badar. Något Johan Arvidsson, fritidschef på Värnamo kommun, finner otillfredsställande.
– Det är naturligtvist helt oacceptabelt att inte duscha innan man badar i någon av våra bassänger. Vi upplever att det finns ordentligt med information om att du ska duscha innan bassängbad. Ingen kan undvika att veta om att de ska duscha innan bassängbad, säger fritidschefen och utlovar krafttag.
– Vi kommer att skärpa upp vår kontroll av att detta efterlevs.
Kommentarer
4Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.
Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.






Alla VET det men ytterst få GÖR det, inte ens VSS-arna
Ska bli kul att se vem som ska stå och kolla i duscharna. Det lir nog en nyanställd badstrateg!
Ungdomar idag är så blyga att man inte vågar visa sig nakna. Man har kalsonger under badbyxorna i bastu och i bassäng. Alltså kommer det inte på fråga att duscha innan poolbadet.
Men det måste väl VSS ha känt till när majoriteten av dess utövare kommer torra ut till träningen?