Nyheter

Kommunen skriver till regeringen om bredband

Uppdaterad 5 december, 2016 21:07 · Publicerad 25 augusti, 2016 00:00

NÀr lÀnsstyrelsen inte ville skicka personal till Vaggeryds kommun för att diskutera den stoppade bredbandsutbyggnaden fick kommunledningen istÀllet vÀnda sig till regionens bredbandssamordnare Ingemar Svensson.

Det saknas nu 50 miljoner kronor till bredbandsutbyggnaden pÄ landsbygden i Vaggeryds kommun sedan lÀnsstyrelsen gjort tummen ned. Det finns visserligen cirka 50 miljoner kvar att fördela hos lÀnsstyrelsen men att Vaggeryds kommun skulle fÄ hela den summan Àr inte sÀrskilt troligt. SÄ hur göra?
Den frÄgestÀllningen dryftades vid onsdagens sammantrÀde med kommunstyrelsens arbetsutskott.
– Först och frĂ€mst kommer vi att vĂ€nda oss till regeringen genom att skriva till Peter Eriksson som har hand om bredbandsfrĂ„gorna pĂ„ regeringsnivĂ„ och förklara vĂ„rt lĂ€ge för honom, berĂ€ttar kommunalrĂ„det Allan Ragnarsson.
– Vi kommer ocksĂ„ att vĂ€nda oss till nye landshövdingen HĂ„kan Sörman och bjuda in honom sĂ„ fort som möjligt för att dryfta de hĂ€r frĂ„gorna. MĂ„let Ă€r ju att bredbandsnĂ€tet ska vara utbyggt 2020.
Allan Ragnarsson berÀttat ocksÄ att man dryftat förskotteringar frÄn kommunen. 50 miljoner Àr lika mycket som en ny högstadieskola i Vaggeryd kostar. Med tanke pÄ lÀnsstyrelsens hÄllning Àr det förstÄs en osÀker satsning att punga ut med sÄ mycket och vara osÀker om man fÄr nÄgot tillbaka.
– Men det Ă€r ungefĂ€r sĂ„ vĂ€gverket har gjort tidigare vid olika vĂ€gprojekt med betalning i efterhand. DĂ€rför diskuterade vi de regler som finns med Ingemar Svensson. Han delade med sig av olika modeller. RĂ„det vi fick var att kontakta andra kommuner.
Enigheten Àr i den hÀr frÄgan stor bland kommunens politiker.
OppositionsrÄdet Kenth Williamsson var Àven han kritisk mot lÀnsstyrelsen för det korta svaret pÄ bredbandsföreningarnas skrivelse men menade att diskussionen i kommunstyrelsens arbetsutskott hade varit bra.

Kommentarer

0

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

HÄll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och hÄll dig till Àmnet.