Blåljus

Misstänkt gärningsperson gripen av hundpatrull

Publicerad 21 december, 2024 13:38

En man i 30-årsåldern blev under morgonen gripen med hjälp av polisens hundpatrull och är nu misstänkt för ett inbrott i Rydaholm, skriver polisen på sin hemsida.

Polisen uppmärksammades under morgonen om att det skett ett inbrott i ett garage i området Rydaholm. Polispatruller, bland annat i form av hundpatrull, beordrades till platsen. Hundpatrullen kunde spåra en längre bit från inbrottsplatsen, genom både skogsmiljö och trafik och kunde anträffa en person. Denne är nu gripen misstänkt för stöld genom inbrott. Detta är en man i 30-årsåldern.

I samband med insatsen har man gjort en del fynd. En del av dessa bedöms härröra från ett annat inbrott i närområdet, varpå ägaren fått tillbaka sakerna.

Text: Polisens presstalesperson.

Kommentarer

0

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.