Nyårsafton närmar sig med stormsteg och med det ökar samtalen in till polisen runt om i landet om ungdomar som är ute och smäller raketer.
Polisens uppmaning inför nyår: Håll koll på era ungdomar

Än så länge har inte polisen i denna tidnings spridningsområde överösts med samtal om smällare och raketer. Men generellt över landet så ser det annorlunda ut.
– Det kommer rätt mycket samtal till oss om den störande hanteringen. Ganska ofta handlar det om skollovslediga ungdomar som inte är alerta på att folk går och lägger sig tidigt för att de ska upp och jobba dagen efter, säger polisens presstalesperson Thomas Agnevik och lägger till.
– Vi får även många samtal från hundägare med skotträdda hundar.
Just för stunden är detta ett problem mest i de större städerna. Men ju närmare Nyårsafton vi kommer så brukar frekvensen av samtal in till polisen öka i landet.
Thomas Agnevik har en uppmaning till föräldrar:
– Det är bra om man ser till att ha koll på ungdomarna när de är ute. Vi har uppfattningen om att ganska valigt förekommande om att man skjuter fyrverkerier som ungdomar inte har rätt att hantera och det är sällan det är vuxna närvarande, säger han.
Förutom att omgivningen kan störas av de höga smällarna så finns det även en skaderisk att ta hänsyn till.
– Förutom risken för egna skador så kan man skada andra människor eller förorsaka materiella skador om man använder fyrverkerier på fel sätt.
Via denna länk kan ni ta del av vad för regler som gäller kring fyrverkerier och Nyår på polisens hemsida.
Kommentarer
4Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.






Tycker det är ett större problem med alla som gnäller och vill förbjuda vår fina nyårstradition.
”Gnället” kanske grundar sig i att det smälls dygnet runt dagarna innan och efter nyårsafton, samt att deras husdjur mår fruktansvärt dåligt, rymmer och i vissa fall dör av stress. Men för dig Anders, som troligen saknar både förståelse och husdjur är det såklart viktigare att folk får smälla, skjuta raketer och fira enligt tradition.
Förra nyår minns mycket väl, branden på Önskabutikens tak kan tala om att det gick inte sova många timmar. Skulle upp och jobba nyårsdagens morgon, förbjud smällare och tänk på människans bästa vän hunden.
Tyvärr finns det ju till synes fullt nyktra människor som inte fattar att det är ett problem och att i de flesta fallen kan man inte ”träna” bort rädsla när de en gång blivit ”förstörda”. Om inte nyktra personer fattar det så kan man inte heller förvänta sig det av onyktra ungdomar.