Jonas Ragnarsson är uppvuxen i Vaggeryd men bor numera i Jönköping och skriver då och då en blogg.
Premiär för ny bloggare: Jonas Ragnarsson
Jonas är framför allt känd för sin innebandykarriär som började i Skillingaryds IK och där har han spelat mest hela livet. Han var med på storhetstiden och är den ende som är kvar sedan dess, trots att han passerat de 40. Jonas är född 1977.
– Godsmottagare är väl den bästa beskrivningen. Leverantörskontakter med med mera, med mera, på länsförsörjningen på Ryhov. I Landstingets förlovade värld. Så arbetar mest med sjukvårdsmaterial.säger han om sitt civila jobb.
Jonas blogg handlar mest om idrott men även om en del annat och vi har därför valt att presentera den under ”Aktuellt”.
Jonas har haft en egen blogg sedan 2011 och nu är turen kommen att även presentera den i våra tidningar.

Oxveckor, Tedenby och kappvänderi

Sällsamt trivsamt lördagsfryntlig tillställning i Kinnarps när HV71 och Växjö brakade samman. Bäst på isen var Mattias Tedenby. När den gode "Teden" är på slikt humör skulle han kunna turnera runt i knökafulla folkparker och bli nominerad till "årets prestation" på Idrottsgalan.
Tänk om alla SHL-matcher vore som den nyss nämnda. Två klackar som piskar upp stämningen till närmaste hälsovådlig ljudnivå och på isen utfäktas en strid mellan två kombattanter som påminner om en spirande bromance - fast tvärtom. Amen.
Semmeltider är härliga tider. En estetiskt tilltalande semla, med bra avvägd mängd mandelmassa kombinerat med perfekt vispad grädde kan de facto vända den tristaste vardagen till en lyckorusig, kulinarisk håll käften-fest.
Göte-la-borg mailar:
Om du råkar köra på vilt med bilen och inte anmäler detta till berörd part får du problem med juridiken.
Det har sagts förr men det tåls att sägas igen. Handboll är i sanning en utomordentligt fin tv-sport.
Djur i diken, alltså. Capice?
Det bidde ingen renodlad idrottsminister den här gången heller. Ynk. Men när svenska idrottsframgångar skördas uti vida världen och det tas guld i mästerskap står gärna politiker i vakt på Arlanda i samband med touch down. Och det är samma, samma oavsett regeringsfärg.
Carl Bildt är för övrigt värst i klassen då han inför fotbolls-VM anno 1994 tippade att Sverige skulle slå Kamerun med 6-3 i premiären. Och fyra år senare tippade han Sverige som världsmästare. Problemet? Sverige deltog inte.






Kommentarer
0Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.