Nyheter

Säsongspremiär för Forshedabadet

Publicerad 25 maj, 2019 15:47

Badsäsongen började tidigt i år. I alla fall i Forsheda, där Forshedabadet hade säsongspremiär i dag.

8 bilderTryck på en bild för fullskärm
1/8
Ska jobba i kiosken på Forshedabadet i sommar. Från vänster Filippa Heed, Cajsa Svensson och Alexandra Le.
2/8
Säsongspremiär i Forsheda i dag.
3/8
Gustaf Landberg sex år, med systern Julia trivdes vid premiärdoppet i Forsheda.
4/8
Att hålla för näsa är bra.
5/8
För då slipper man få vatten i näsan när man plumsar i.
6/8
Mot höga höjder.
7/8
Fikapaus.
8/8
På bilden syns badvakterna Gustav Svensson, Alfons Lundberg och Ronja Åsberg.

Vilket intresse det var sedan
Redan klockan 06.30 köade barn och ungdomar för att lösa in sig på badet. Detta trots att badet öppnade först klockan 10.00.

Alfons Lundberg som är en av de som ska arbeta på badet i sommar visste varför det var kö utanför badet så tidigt.
– De som kom hit så tidigt ville ha nummer ett på säsongskortet.
– Eller åtminstone så lågt nummer som möjligt, förklarade han.
Tillsammans med Ronja Åsberg och Gustav Svensson kommer han att jobba som badvakt i Forsheda. Ett glassigt jobb kan tyckas. Men också ett arbete med mycket ansvar. Under högsäsongen kommer badet att ha flera 100 besökare dagligen och då gäller det för badvakterna att vara på alerten.

Premiärdagen var de yttre förhållandena mycket goda på badet. 27 grader i vattnet, 17-18 grader i luften gjorde att badgästerna, och då främst de yngre trivdes i det varma vattnet.

Kommentarer

0

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.