Nyheter

Skarp kritik mot vårdcentralen – måste åtgärda brister

Publicerad 20 juli, 2023 14:37

Efter en inspektion på vårdcentralen i Vaggeryd i Vaggeryd ställer nu Arbetsmiljöverket en rad krav på förbättringar. Bland annat anser man att arbetsmiljön för personalen har brister.

Arbetsmiljöverkets inspektör pekar på tre brister efter besöket. Brister som nu vårdcentralen har krav på sig att åtgärda fram till november.

Den första bristen rör att cheferna inte gör riskbedömningar i samband med olika undersökningar av arbetsmiljön. En anledning till detta är att man har bristande kunskap i hur IT-systemet fungerar, något som Arbetsmiljöverkets inspektör beskriver som en generell brist i hela Region Jönköping.

I rapporten står också att läsa att det vid inspektionen framkom att det finns arbetstagare på vårdcentralen som kan löpa risk att drabbas av ohälsa på grund av arbetsbelastningen. Bland annat nämns sjuksköterskor, läkare, chefer, fysionterapeuter, vårdadministratörer med flera.

Det framkommer också i rapporten av inspektören anser att cheferna saknar kunskap för att förebygga och hantera ohälsosam arbetsbelastning.

Kommentarer

0

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.