Skolors arbete mot kränkande behandling ger resultat, visar en ny undersökning.
Skolors krafttag ger resultat

Under barn- och utbildningsnämndens sammanträde diskuterades kränkningsanmälningar under läsåret 2020. Peter Claesson, administrativ chef, fick i uppdrag av nämnden den 6 oktober att göra en djupare analys av årskurs 2 och att undersöka om agerandet skiljer sig mellan åldersgrupperna.
Peter Claesson presenterade en analys av anmälningarna rörande Trälleborgsskolan och Bredaryds skola. Analysen visade att anmälningarna i årkurs 2 gick att koppla till färre individer. Analysen påvisade även att skolorna har engagerat sig i frågan.
– Anmälningarna i årskurs 3 har gått ned mycket på båda skolorna, vilket visar att de har tagit tag i arbetet, säger Maria Johansson (C), barn- och utbildningsnämndens ordförande.
Kommentarer
3Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.





”Kränkningsanmälningar” av barn i åttaårsåldern?
Är barn i de åldern verkligen så drivna att de medvetet kränker andra. Jag tror inte det.
Barn har i alla tider bråkat och gnabbats med varandra så det är inget nytt. Vad som dock är nytt är att man i vart fall i den vänsterliberala kommunen numera ser barns gnabb som en kriminell handling och polisanmäler icke straffmyndiga barn. Sanslöst och kränkande om något.
Det gäller att leta efter svaret man letar efter…
Hm, så kan man ju nästbords kränkningar också.
Det hinner i samma stund, samma blinkning -så mycket ske, när ingen ser.
Så efter världshistorierna på Vad sker i periferin?
Mycket värre, mycket DÄR borta inte HÄR, men det NÄRMAR SIG!