För bara en kort stund sedan rapporterades att fyra tungt beväpnade poliser befinner sig utanför akuten vid Värnamo sjukhus sedan det varit skottlossning i stan.
Skottlossning - fyra skadade till akuten

Det är än så länge oklart vad som hänt mer än att flera personer skadats och förts till akuten. En uppgift säger att fyra personer har fått knivskador och möjligen är någon av dem skottskadad i det som betecknas som mordförsök.
• POLISENS UPPDATERING 23.10
Polisen larmades till de centrala delarna av Värnamo med anledning av skottlossning och bråk. Några personer fördes till sjukhus där de vårdas för skott- och skärskador. Enligt uppgift har ingen av dessa ådragit sig livshotande skador.
Ett förstärkt utredningsarbete pågår med förhör och andra åtgärder. Bland annat arbetar tekniker på brottsplatsen.
En förundersökning om försök till mord har inletts. Det finns några frihetsberövade men ingen av dem är skäligen misstänkt i nuläget.
Polisen söker även vittnen till händelsen och de kan ringa 114 14.

















