Nyheter

Välbesökt i Värnamo

Publicerad 27 november, 2021 08:41

Frimärkets Dag i Värnamo lockade ett par hundra personer som stannade till vid montern hos City Gross.

Ronald Fasth och Maria Gillberg var huvudansvariga från Värnamo Filatelistförening och såväl medlemmar som andra intresserade stannade till. Det såldes nya frimärken för över 2 000 kronor och drygt tiotalet kom för att få samlingar värderade. Ett par visade också intresse av att besöka föreningsmöten för att kanske bli medlemmar.

Föreningen hade öppet i nästan sju timmar och bland det som lockade extra mycket var två utställningar av medlemmen Baltsar Sandberg. Bland hans stora intressen märks ishockey och givetvis bilar då han har varit bilmekaniker. Såväl ishockey som bilar av modell Volkswagen fanns att beskåda som frimärken, vykort med mera.

Värnamo Filatelistförening har sina vanliga möten i en lokal på Myntgatan i Värnamo och oftast sista torsdagen i månaden.

10 bilderTryck på en bild för fullskärm
5/10
Frimärkets Dag
7/10
9/10
10/10

Kommentarer

0

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.