Nyheter

Väntar på besked om frigivning

Uppdaterad 5 december, 2016 21:07 · Publicerad 24 augusti, 2016 00:00
Johan Gustafsson har nu varit kidnappad i 4 år och 8 månader.

Familjen till Johan Gustafsson från Värnamo som kidnappades i Mali för snart fem år sedan, väntar nu på ett besked från kidnapparna Al-qaida om Johan ska släppas eller ej, uppger SVT.

SVT har intervjuat Johans syster Victoria Gustafsson när hon kom hem till Malmö från Sydafrika där hon mött biståndsorganisationen Gift of the givers som skött förhandlingarna.

För tre veckor sedan skickade nyckelförhandlarna Gift of the givers ett, vad man säger, sista krav, till kidnapparna för att försöka få Johan Gustafsson och hans medfånge Steven Mac Owen frisläppta. På plats i Sydafrika, där organisationen Gift of the givers har sitt säte, fanns då Victoria Gustafsson.

– Det kändes bra. Jag har stort förtroende för vår förhandlare. Och jag, som inte är religiöst lagd, har använt mig av ordet blessing många gånger under tiden jag var i Sydafrika. För det är en välsignelse - vi är så tacksamma för att en utomstående organisation på det här sättet kan hjälpa till och konkret göra något i det här ärendet. För min bror är den person som suttit kidnappad längst någonsin i Sverige, konstaterar Victioria Gustafsson i intervjun.

Hela intervjun finns här.

Kommentarer

0

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.