Fotboll

Bredaryd Lanna lyckades rädda en poäng mot Smålandsstenar

Uppdaterad 8 juni, 2022 21:23 · Publicerad 8 juni, 2022 20:47

Bredaryds damer hade länge problem i bortamatchen mot Smålandsstenar. Ett mål med en kvart kvar gjorde dock att de till slut kunde fixa ett 1–1-resultat.

Det blev tufft för Bredaryd mot Smålandsstenar. Vissa av tjejerna spelade match under gårdagen med F-16 vilket gjorde att laget kanske inte va i toppform.

– Det var jobbigt idag med en del trötta spelare, men jag tycker ändå att vi gör en bra insats, säger tränare Julia Holm.

Bredaryd Lanna släppte in ett mål i den 15:e minuten och efter det hade de svårt att komma tillbaka. Det såg ut som att det skulle bli en förlust för Bredaryd som har vunnit de 4 senaste matcherna. De rödklädda gästerna lyckades dock få in en mål med ungefär en kvart kvar och de fick därför med sig ett 1–1 resultat.

– Det var skönt att få in målet. Vi gör en lite sämre första halvlek men lyckades höja vår prestation i den andra. Det var slitsamt för tjejerna och jag vill hylla hela lagets insats för att de kämpade hela matchen, säger tränare Holm efter matchen.

Axel Strandberg

Kommentarer

0

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.