Innebandy

Tre mål av Selma när VIK vann igen

Uppdaterad 8 november, 2017 22:10 · Publicerad 8 november, 2017 21:53

Värnamo IK har inlett damtvåan strålande.

Det har blivit tre segrar på lika många matcher men i kväll var det jämnt i bortamatchen mot Växjö IBK B.

Värnamotjejerna kunde hålla undan till 5–4 efter tre mål av Selma Andersson samt ett var av Sanna Andersson och Amanda Nivemark.

Tränaren Henrik Rommeskog var nöjd med segern och att tjejerna krigade hela matchen. Fast spelmässigt sett kunde det varit avsevärt bättre.
– Det är ändå starkt att vinna när vi inte spelar så bra. Det var bra i tio minuter men sedan tappade vi i tempo och fick kriga oss till segern, säger Henrik.

Denise Ling i målet var mycket bra och framåt var kedjan med Selma Andersson, Elin Engvall och Isabell Johansson i form. De är 15–17 år och den som verkar ha klivit fram mest i år är den yngsta av dem Selma Andersson.

Värnamo har inlett serien med tre raka seger och är tvåa efter Ryd som har fyra matcher och fyra sgrar. På söndags möts lagen i Värnamo i en tidig seriefinal. Trots att Ryd har 8–2 i snitt på sina matcher kan nog VIK-tjejerna bjuda upp till kamp.

Kommentarer

0

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.