Valresultat 2026
Kommunval Värnamo 2026
Valresultat Värnamo 2026: Moderaterna är störst med 27,2 procent och 14 mandat. Det krävs 26 för majoritet. Resultatet är slutligt.
Resultatet
Värnamo kommun
Kommunfullmäktige
Vem kan styra
Kommunfullmäktige har 51 mandat. Det krävs 26 för majoritet. Tryck på partierna. De valda syns i grafen.
Valda partier: 0 mandat.
0 av 26 mandat för majoritet.
Räknade valdistrikt
21 / 21
Senast inrapporterade
Här syns de senaste distrikten. Vaggeryd, Värnamo och Gnosjö ligger högst i kommunlistan.
Valdistrikt
Kommuner
Kommunfullmäktige
Mandatfördelning
Karta och lista
Valdistrikt
Färg efter största parti. Tryck på ett område för siffrorna. Kartan går inte att zooma eller flytta.
Kartan
Tryck på ett område
Kartan går inte att zooma eller flytta. Tryck för att se vilket distrikt det är.
| Distrikt | Störst | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| Västhorja | M | 37,8 % | — |
| Trälleborg | S | 37,5 % | — |
| Norregård | S | 31,1 % | — |
| Pilagården | S | 28,8 % | — |
| Skogsfållen | S | 45,7 % | — |
| Rörstorp | S | 31,4 % | — |
| Apladalen | M | 32,2 % | — |
| Mossle | S | 41,4 % | — |
| Lillegård | M | 38,3 % | — |
| Gröndal | M | 39,3 % | — |
| Nylund | M | 30,6 % | — |
| Hornaryd | S | 36,0 % | — |
| Vråen | S | 43,2 % | — |
| Bredaryd | KD | 20,5 % | — |
| Hånger | M | 33,0 % | — |
| Forsheda | M | 28,9 % | — |
| Nöbbele | M | 31,0 % | — |
| Bor | C | 26,3 % | — |
| Rydaholm | M | 23,1 % | — |
| Fryele | M | 24,8 % | — |
| Bredaryds landsbygd | — | — | |
| Horda | — | — | |
| Kärda | — | — |
Sedan 1970
Historik i Värnamo
Dra i reglaget eller peka i grafen. 2026 är preliminärt och fylls på från Valmyndigheten.
| Valår | Valdeltagande % | Socialdemokraterna % | Socialdemokraterna mandat | Moderaterna % | Moderaterna mandat | Centerpartiet % | Centerpartiet mandat | Kristdemokraterna % | Kristdemokraterna mandat | Liberalerna % | Liberalerna mandat | Vänsterpartiet % | Vänsterpartiet mandat | Miljöpartiet % | Miljöpartiet mandat | Sverigedemokraterna % | Sverigedemokraterna mandat | Övriga % | Övriga mandat |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1970 | 91,1 | 34,7 | 17 | 13,1 | 7 | 27,9 | 14 | 6,8 | 3 | 14,7 | 7 | 2,9 | 1 | – | – | – | – | – | – |
| 1973 | 92,9 | 33,7 | 16 | 14,0 | 7 | 30,8 | 15 | 8,5 | 4 | 9,4 | 5 | 3,2 | 2 | – | – | – | – | 0,4 | 0 |
| 1976 | 92,6 | 33,5 | 16 | 15,3 | 7 | 30,1 | 15 | 7,9 | 4 | 9,4 | 5 | 3,6 | 2 | – | – | – | – | 0,3 | 0 |
| 1979 | 90,9 | 33,6 | 16 | 18,3 | 9 | 24,5 | 12 | 9,0 | 4 | 9,4 | 5 | 3,4 | 2 | – | – | – | – | 1,8 | 1 |
| 1982 | 91,5 | 37,1 | 18 | 21,0 | 10 | 20,9 | 10 | 9,4 | 5 | 5,6 | 3 | 2,2 | 1 | 2,0 | 1 | – | – | 1,8 | 1 |
| 1985 | 89,3 | 36,0 | 18 | 19,7 | 10 | 17,2 | 8 | 8,9 | 4 | 10,8 | 5 | 2,3 | 1 | 3,1 | 2 | – | – | 2,0 | 1 |
| 1988 | 85,9 | 35,3 | 17 | 17,4 | 9 | 17,7 | 9 | 10,8 | 5 | 9,7 | 5 | 2,5 | 1 | 4,8 | 2 | – | – | 1,8 | 1 |
| 1991 | 86,3 | 30,4 | 17 | 20,2 | 10 | 16,7 | 9 | 13,9 | 7 | 8,8 | 5 | 1,7 | 0 | 2,8 | 1 | – | – | 5,5 | 2 |
| 1994 | 86,5 | 37,1 | 19 | 19,1 | 10 | 18,0 | 10 | 10,6 | 5 | 5,9 | 3 | 0,8 | 0 | 4,7 | 3 | – | – | 3,9 | 1 |
| 1998 | 80,2 | 29,9 | 16 | 18,5 | 10 | 22,2 | 12 | 15,3 | 8 | 3,2 | 1 | 3,7 | 1 | 4,2 | 2 | – | – | 2,9 | 1 |
| 2002 | 78,9 | 34,7 | 18 | 12,7 | 7 | 25,6 | 14 | 15,3 | 7 | 5,0 | 3 | 3,1 | 1 | 2,9 | 1 | – | – | 0,7 | 0 |
| 2006 | 79,9 | 35,0 | 19 | 17,7 | 10 | 21,0 | 10 | 13,5 | 7 | 4,0 | 2 | 4,4 | 2 | 2,3 | 1 | 1,9 | 0 | 0,1 | 0 |
| 2010 | 82,1 | 33,7 | 17 | 18,6 | 10 | 19,9 | 11 | 11,0 | 6 | 3,8 | 2 | 3,3 | 1 | 3,1 | 1 | 6,1 | 3 | 0,5 | 0 |
| 2014 | 84,1 | 34,6 | 18 | 15,9 | 8 | 15,9 | 8 | 10,7 | 6 | 2,5 | 1 | 3,6 | 1 | 4,7 | 3 | 11,6 | 6 | 0,5 | 0 |
| 2018 | 85,1 | 28,3 | 15 | 16,1 | 8 | 20,3 | 10 | 10,5 | 5 | 4,2 | 2 | 3,1 | 2 | 2,7 | 1 | 14,6 | 8 | 0,1 | 0 |
| 2022 | 81,5 | 26,8 | 14 | 20,6 | 11 | 16,4 | 8 | 10,3 | 5 | 3,0 | 2 | 4,0 | 2 | 1,9 | 0 | 16,7 | 9 | 0,2 | 0 |
| 2026 (prel.) | 79,8 | 26,7 | 14 | 27,3 | 14 | 11,3 | 6 | 9,1 | 5 | 2,7 | 1 | 4,5 | 2 | 2,3 | 1 | 15,4 | 8 | 0,7 | 0 |
Källor: SCB, Allmänna valen 1970 del 2, tabell 2.2 (kommun 0683). SCB, kommunfullmäktigval 1973-2022 (ME0104). Valmyndigheten, preliminärt resultat 2026.
Förklaring
Frågor om valresultatet
Vad blev valresultatet i Värnamo 2026?
Moderaterna är störst i kommunvalet i Värnamo med 27,2 procent. Resultatet är slutligt.
Vilka styr i Värnamo efter valet?
Kommunfullmäktige har 51 mandat. Det krävs 26 för majoritet. Vilka som styr avgörs i förhandlingarna.
Var ser jag personrösterna?
Personrösterna är publicerade. Listan visar kandidaterna i kommunvalet, med flest kryss överst. Källa: Valmyndigheten.
Var kommer siffrorna ifrån?
Alla valresultat kommer från Valmyndigheten. Vi jämför också med 2022.
Kan jag se resultatet per valdistrikt?
Ja. Kartan och tabellen under Valdistrikt visar största parti och valdeltagande. Tryck på ett område eller en rad för siffrorna.



Kommentarer
0Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.