Nyheter

Bokslutet: Kommunen uppvisar stark ekonomi – framtida utmaningar väntar

Uppdaterad 24 april, 2026 14:23 · Publicerad 24 april, 2026 11:34

Värnamo kommun redovisar ett starkt resultat för 2025. Årsredovisningen visar ett överskott på 153 miljoner kronor, vilket är betydligt bättre än budget. – Det är ett mycket starkt resultat som ger oss goda förutsättningar framåt, konstaterar kommunledningen.

Värnamo kommun redovisar ett starkt resultat för 2025. Bild: David Alin
Bild på Peter Fransson.
Kommunens tillförordnade ekonomichef Peter Fransson presenterade kommunens årsbokslut. Bild: David Alin

Under året har Värnamo kommun investerat stort i bland annat skolor, infrastruktur och samhällsbyggnad. Bland de större projekten märks färdigställandet av Västhorjaskolan och satsningar på VA-utbyggnad samt förberedelser för ett nytt polishus. Samtidigt lyfter kommunen att investeringsbehoven framöver är fortsatt höga, vilket ställer krav på långsiktig ekonomisk planering.

Trots den starka ekonomin finns tydliga utmaningar. Befolkningen i kommunen minskar svagt och prognoser visar på en kraftig ökning av antalet äldre invånare, samtidigt som antalet barn och unga blir färre. Det innebär att behovet av äldreomsorg väntas öka markant, samtidigt som efterfrågan på skolplatser kan minska. Kommunen pekar därför på att resurser kommer att behöva omfördelas under de kommande åren.

Arbetsmarknaden i Värnamo står sig relativt stark, med en arbetslöshet på fem procent, vilket är lägre än både länet och riket. Samtidigt finns utmaningar, bland annat en ökande ungdomsarbetslöshet och svårigheter för arbetsgivare att hitta rätt kompetens.

Inom skolan syns positiva resultat av tidiga insatser i de lägre årskurserna, men resultaten i årskurs 9 fortsätter att vara en utmaning. Kommunen bedömer att ytterligare åtgärder kommer att krävas.

Året har också präglats av flera satsningar inom välfärden. En ny socialtjänstlag har införts med fokus på förebyggande arbete och ökad tillgänglighet. Kommunen har även förstärkt stödet till föräldrar och arbetat vidare med utveckling av trygghetsboenden för äldre. Samtidigt har arbetet med säkerhet och beredskap intensifierats, bland annat genom utbildningar, investeringar i skydd och satsningar kopplade till civilt försvar.

De kommunala bolagen visar också en stabil utveckling. Värnamo Energi redovisar rekordhöga nivåer av kundnöjdhet, Finnvedsbostäder genomför stora renoveringar och Gummifabriken fortsätter att locka fler besökare. Även den kommunala koncernen som helhet visar positiva siffror, med ett resultat på nära 200 miljoner kronor och fortsatt stabil ekonomi.

Sammanfattningsvis präglas 2025 av en stark ekonomi, fortsatt hög investeringsnivå och stabil verksamhet. Samtidigt står kommunen inför tydliga strukturella utmaningar, framför allt kopplade till demografi, kompetensförsörjning och framtida investeringsbehov. Kommunens goda ekonomiska utgångsläge ger dock förutsättningar att möta dessa utmaningar på ett långsiktigt och hållbart sätt, menar företrädare för kommunledningen under presentationerna av årsredovisningarna under torsdagens kommunfullmäktige. Efter presentationerna debatterades resultaten.

Bild på Tobias Pettersson (M).
Tobias Pettersson (M) gläds över resultaten. Bild: David Alin

– Sammanfattningsvis så är det ett starkt resultat som skapar goda förutsättningar för en långsiktigt hållbar utveckling, sa Tobias Pettersson (M).

Under året har flera satsningar genomförts. Inom skola och omsorg har resurser förstärkts, samtidigt som kommunen infört nya riktlinjer för trygghetsboenden och utvecklat arbetet på familjecentralen.

– Vi har kunnat förstärka just vår kärnverksamhet, betonade Tobias Pettersson (M).

Även servicen till invånarna lyftes fram som ett styrkebesked.

– Vi har hög nivå av lösningsgrad i vårt kontaktcenter… vi löser i hög utsträckning ärenden redan i första kontakten, framhöll Tobias Pettersson (M).

Kommunen har också arbetat aktivt med tillväxt och inflyttning. Insatser i både Sverige och utomlands har gett resultat.

– I oktober hade vi 20 familjer som var här, förhoppningsvis för att flytta hit och kompetensförsörja näringslivet, sade Tobias Pettersson (M).

Bild på Stig Claesson (KD).
Stig Claesson (KD) lyfter frågan om kommunens investeringar. Bild: David Alin

Men trots framgångarna finns tydliga orosmoln. Den höga investeringstakten väntas fortsätta, vilket kan innebära ökad skuldsättning.

– Det är fantastiskt att vi kan självfinansiera det, men investeringarna är ju ganska stora framöver. Vi kommer troligtvis behöva låna ytterligare för att hålla tätt i investeringarna., sa Stig Claesson (KD).

Som en möjlig lösning lyfte han försäljning av fastigheter.

– Kan det vara läge att vi kanske ska sälja ner av Finnvedsbostäders fastighetsbestånd för att minska den totala skulden?

Bild på Åke Wilhelmsson (S).
Åke Wilhelmsson (S) lyfte frågan om arbetstidsförkortning för personal inom omsorgen och andra verksamheter. Bild: David Alin

Även inom verksamheterna finns utmaningar. Personalfrågor och arbetsmiljö diskuterades, där ökande övertidskostnader och högre personalomsättning pekas ut.

– Det är bra med pengar på banken, men vad är det som gör resultaten så här bra? Personalen. Vi har gjort en resa inom omsorgen från 40 miljoner minus till nästan 20 miljoner plus. Det är inget som sköter sig självt utan det är våra medarbetare som ska ha ett stort tack för att de gör ett jättebra jobb och orkar med detta. Nu ska vi ha budgetsamtal fram över och jag skulle vilja lyfta frågan om att premiera personalen inom omsorgen och andra verksamheter som har slitit hårt de sista åren med arbetstidsförkortning? lyfte Åke Wilhelsson (S).

 

Bild på Anetté Myrvold (S).
Anetté Myrvold (S) välkomnar det goda resultatet men lyfter sin oro för kommunens personalsituation. Bild: David Alin

– Kostnaderna för övertid har ökat med 41 procent, konstaterade Anetté Myrvold (S) under debatten.

– Sjukstatistiken går neråt men den ökar bland de som är 0–29 år och kvinnor under 30 år, konstaterade hon också.

Bild på Johan Hilding (C).
Johan Hilding (C) lyfte frågan om skolan. Bild: David Alin

Johan Hilding (C) lyfte frågan om skolan.

– Vi måste höja resultaten inom skolan, för det handlar om våra framtida skattebetalare här i Värnamo kommun. Det är viktigt att man får rätt förutsättningar i skolan och det är viktigt att vi jobbar vidare inom den frågan.

Samtidigt finns en politisk samsyn kring att utmaningarna kräver långsiktiga prioriteringar.

– Vi måste tänka strategiskt, vi måste tänka smart så att vi lägger slantarna på undervisning och inte på fastigheterna, framhöll Håkan Johansson (KD).

Trots farhågorna var tonen i fullmäktige överlag positiv.

– Jag ser vad vi kan åstadkomma tillsammans och ser fram emot att fortsätta utveckla vår kommun, sade Håkan Johansson (KD).

Det starka resultatet ses som en stabil grund, men också som något som ställer krav inför framtiden.

Skriv en kommentar

Genom att skicka kommentaren godkänner du vår GDPR-policy för kommentarer.