Den 27 mars införde Värnamo kommun flervägsstopp i korsningen där Klockarevägen möter Hantverkaregatan. Nu, 56 dagar senare, är skyltningen komplett.
Skyltning komplett – efter 56 dagar

Den 27 mars införde Värnamo kommun flervägsstopp i korsningarna där Klockarevägen möter Hantverkaregatan och där Klockarevägen möter Västbovägen. Detta för att öka säkerheten, men även för att göra trafikreglerna i området tydligare.
Skyltningen i korsningen där Klockarevägen möter Västbovägen blev helt klar den 21 april, 25 dagar efter införandet av de nya reglerna, medan korsningen där Klockarevägen möter Hantverkaregatan fortfarande saknade skyltning helt vid den tidpunkten. Anledningen till detta var en kommunikationsmiss.
– Ett missförstånd från min sida då jag trodde att det bara var en korsning som det gällde. Skyltarna är nu beställda och uppsättning bör kunna ske inom två veckor, berättade Tom Bark i en intervju.
Nu, 56 dagar efter införandet av de nya trafikreglerna, kan vi meddela att skyltningen i korsningen där Klockarevägen möter Hantverkaregatan är helt komplett.






Ja det är bra med skyltar, samtidigt så förstår många bilister inte hur man ska göra i korsningen. Kanske det har varit bra ifall man förklara för bilisterna vad som gäller.
Bra att någon skyltning blir komplett. På många övergångsställen saknas skyltar – år efter år…