Nyheter

-17 miljoner för Zenergy

Publicerad 24 februari, 2017 14:57

Zenergy i Skillingaryd har presenterat sin bokslutsrapport för 2016.

Omsättningen under 2016 var 38,3 miljoner kronor (44,3 året före)

Resultatet blev -17,6 miljoner kronor (-12,3)

– På grund av organisationsförändringar hos kund har en betydande omsättningsvolym för Zenergy skjutits på framtiden. Denna volymförlust uppskattas till 25 miljoner kronor, anges i bokslutskommittén.

Man berättar även att fjärde kvartalet präglades av intensiv marknadsbearbetning. Förhandlingar förs med stora väletablerade och professionella fastighetsbolag liksom byggbolag.

– Vi har även fortsatt om än betydligt mycket mer selektivt med offertgivning till kommuner men även byggherrar för att i första hand tillgodose det stora behovet av hyreslägenheter. Efterfrågan inom segmentet Zenergy ZIP-Bostäder i modulformat är stor. Statliga bidrag ställs till kommunernas förfogande. Näringsdepartementet lämnar statsbidrag för byggande av små hyresrättslägenheter, noteras.

Kommentarer

0

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.