Nyheter

Naturvårdsbränning i Marieholmsskogen

Uppdaterad 29 juni, 2026 20:45 · Publicerad 29 juni, 2026 15:13

Länsstyrelsen planerar att genomföra en naturvårdsbränning i Marieholmsskogen tisdagen den 30 juni.

Bränningen kan orsaka rök i området och närliggande delar av kommunen under flera dagar. Tändning beräknas ske vid cirka klockan 13.00, men beslut tas på plats utifrån aktuella väderförhållanden. Om förutsättningarna inte är de rätta kan bränningen skjutas upp.

Naturvårdsbränningen omfattar cirka 4,5 hektar skog. Den aktiva bränningen genomförs under tisdagen, men därefter kommer området att fortsätta glöda och bevakas under flera dagar. Under denna tid kan rök spridas från Marieholmsskogen beroende på vindriktning.

Innan tändning läggs brandslangar ut och området förbereds noggrant. Elden tänds successivt i mindre delar och sprider sig mot redan kontrollerade eller vattnade ytor, vilket gör att den inte kan växa okontrollerat. Länsstyrelsen har kontinuerlig kontakt med räddningstjänsten under hela arbetet.

Skyltar kommer att sättas upp där det är förbjudet att köra in i området. Det är viktigt att dessa respekteras och att tillfartsvägar hålls fria så att räddningstjänst kan komma fram vid behov.

Allmänheten uppmanas att inte gå in i det brända området efter bränningen. Det finns risk att träd kan falla snabbt och utan förvarning eftersom rötterna kan ha skadats av elden. Vänta med att gå in i området tills det har blåst ordentligt och det är säkert.

Därför bränner man skog

Naturvårdsbränning är en planerad åtgärd för att efterlikna naturliga bränder i skogen. I dagens skogslandskap inträffar bränder mycket sällan, vilket påverkar många arter negativt. Genom att bränna skog skapas död ved och en brandpräglad miljö där tallar och lövträd lättare kan etablera sig.

Ett stort antal arter gynnas av brand, och vissa är direkt beroende av den här typen av miljöer för att överleva. Bränningarna bidrar därför till att bevara den biologiska mångfalden.

Källa: Gnosjö kommun

Länsstyrelsen informerar. Bild Sara Mejving

Länsstyrelsen planerar att genomföra tre naturvårds­bränningar från och med nu och fram till sensommaren. Många växter och djur har utvecklats i samklang med brand. Idag brinner det betydligt mer sällan i skog och mark än det gjorde för några hundra år sedan. Det är för att hjälpa arter som är direkt beroende av, eller gynnas av, brandpräglad skog som Länsstyrelsen genomför naturvårds­bränningar.

Årets bränningar planeras i Marieholmsskogen (Gnosjö kommun) och Stolpaberg (Vetlanda kommun). Dessa bränningar är en del av EU-projektet Life2Taiga, där 17 länsstyrelser, Naturvårdsverket och finska Metsähallitus deltar.

Marieholmsskogen

I Marieholmsskogen ska på sikt flera områden brännas, men de som står först på tur är 5,2 hektar respektive 4,5 hektar stora. Målet är att minska antalet stammar och göra skogen ljusare, få bort stora delar av granen och skapa död ved och kådindränkta tallstammar. Den ena bränningen kommer att utföras av entreprenör, den andra huvudsakligen av Länsstyrelsens egen personal.

Stolpaberg

Syftet med bränningen i Stolpaberg är att skapa en olikåldrad tallskog med mindre gran men fler lövträd. Det ska skapas död ved av olika kvalitet och tallar med brandljud. Naturvårdsbränningen är knappt 17 hektar stor och ska utföras främst av Länsstyrelsens egen personal. Den kommer inte att genomföras före augusti.

Information via Trafikradion

Naturvårds­bränningarna utförs av speciellt utbildad personal. Bränningsledaren har fortlöpande kontakt med räddningstjänsten under bränningen. När det är dags kommer det att gå ut information både på Länsstyrelsens facebook samt på Trafikradion.

Länsstyrelsen uppmanar allmänheten att vara mycket försiktig om man besöker ett bränningsområde efter bränningen. Trädrötter och stammar kan ha brunnit av och de riskerar att falla helt ljudlöst, särskilt vid blåsigt väder. Området kommer också att vara mycket sotigt.

Sverige har ett åtagande gentemot EU att upprätthålla en gynnsam bevarandestatus för arter och miljöer i Natura 2000-områden, och naturvårds­bränningar är en del i det arbetet.

Källa: Länsstyrelsen Jönköping

Skriv en kommentar

Genom att skicka kommentaren godkänner du vår GDPR-policy för kommentarer.