Fotboll

Kulltorp får en sista chans att rädda kontraktet

Uppdaterad 4 oktober, 2026 17:03 · Publicerad 4 oktober, 2026 15:04

Hoppet om fortsatt spel lever för Kulltorps Goif. Laget besegrade Skeppshults BK med 2–1 i säsongens sista match och får nu försöka rädda kontraktet via kval.

Bild från tidigare match. Foto: Per Bunnstad

Tränaren Andreas Karlsson var nöjd med avslutningen, även om han hade önskat att laget befunnit sig i en annan situation inför kvalspelet.

– Skönt att kunna avsluta med vinst och ta med sig denna känslan in i kvalet. Däremot är det synd att vi satte oss i denna situationen överhuvudtaget för vi borde inte vara där, berättar han.

Han fortsatte sedan att beskriva hur Kulltorp hade kontroll över matchen och skapade tillräckligt många chanser för att kunna vinna.

– Vi hade full kontroll under hela matchen, så egentligen borde vi gjort fler mål. Sen är det surt att vi bjud motståndet på ett mål på en slarvig kontring, men över 90 minuter, så var vi det bättre laget.

Båda målen gjordes av Jakob Bäckrud.

– Hela laget gjorde det bra. Sen är det kul att Jakob gjorde två mål, så en skön känsla för honom att nu kunna ta med sig inför kvalet.

Nu väntar kvalspel för Kulltorp och tränaren är positiv inför uppgiften, men är samtidigt medveten om att kvalmatcher kan bjuda på överraskningar.

– Nu väntar två division 6 lag för oss och även om de båda lagen har vunnit mycket, så tycker jag att vi borde lyckas ta de, men det är ändå ett kval och allting kan hända, avslutar Karlsson.

Kulltorp slutar på en tionde plats i tabellen med 20 poäng och kommer därmed kvalspela för att få stanna kvar i division 5.

Kommentarer

0

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.