Kulltorp förlorade med 0–5 mot Burseryds IF.
Kulltorp föll mot Burseryd

– Blandade känslor efter matchen, säger tränaren Andreas Karlsson.
Första kvarten var det Kulltorp som hade koll på matchen men i minut sexton så vände det. Burseryd fick in ett mål och redan tre minuter senare ledde de med 2–0.
– Till en början gör vi det rätt så bra men sedan slarvar vi på första målet och efter 2–0 så har vi gett upp. Därefter så var det Burseryd som styrde matchen och vi var inte så nära att reducera.
I pausvilan stod det 3–0 till Burseryd. I den 63:e och 73:e minuten så utökar motståndarna till 5–0 och i den 75:e minuten så drar Kulltorp på sig ett rött kort.
– Det hade väl inte vänt matchen ändå men det var ett ruskigt onödigt rött kort.
Andreas Karlsson hade önskat lite bättre inställning och lite mer snack i dagens match.
– De första minuterna ser så bra ut och vi kan så mycket mer men alla gör en relativt blek insats. Jag trodde att vi skulle steppa upp som lag men det är bara att ta nya tag för idag vann Burseryd välförtjänat, avslutar Andreas Karlsson.
Nästa match spelas mot Vrigstad på fredag om en vecka.



