Blåljus

Spisfläkt började brinna – två till sjukhus

Spisfläkt började brinna – två till sjukhus

Blåljus Tidigt under söndagsmorgonen började det att brinna i en spisfläkt i Huskvarna. Två personer fick föras till sjukhus.

Branden ska ha lett till en kraftig rökutveckling där de två personerna ska ha andats in röken. Hur skadeläget är på dessa framgår inte.
– Branden kan släckas innan den sprider sig. En anmälan om allmänfarlig vårdslöshet upprättas men ingen person är delgiven misstanke, säger polisens presstalesperson Mats Pettersson.

Gällande länet i stort så har polisen hanterat ett 100-tal händelser i Jönköpings län under natten. Ingentong av allvarligare karaktär.
– Det har varit en del incidenter relaterade till alkohol och ett antal personer har antingen blivit hemskjutsade eller omhändertagna enligt LOB.

Taggar

Dela


Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *