Nyheter

31 bostäder färdigställdes under 2025

Nyheter Vid miljö- och byggnämndens senaste sammanträde fanns bostadsbyggnadsstatistiken med i handlingarna. 

Arkivbild

För att en bostad ska kunna räknas med i 2025:års statistik ska den vara färdigställd.

Nämndens ordförande Magnus Dauhn (S) berättar:
– Under 2025 färdigställdes 31 bostäder i kommunen. 25 av dessa är lägenhet i flerbostadshus, fem villor och ett fritidshus. Vi ser bland annat att det i just flerbostadshus är 18 av dessa i Vaggeryd och sju i Skillingaryd. På landsbygden har det färdigställts tre småhus.

Hur ser det ut för 2026?

Thomas Andersson, förvaltningschef:
– Det pågår byggande av 102 nya bostäder där 23 är villor och 79 i flerbostadshus. Ett stort antal kommer inte bli av, några kan vara påbörjade men slutbesked kanske inte kommer att lämnas under året. Ett slutbesked ska inlämnas inom bygglovets fem år. Man får inte bo i huset om man inte lämnat in ett slutbesked.

Under året upphör bygglov att gälla för 30 nya lägenheter, varav åtta är villor och 22 är flerbostadshus om inte startbesked lämnas och byggnation påbörjas.

Taggar

Dela


1 reaktion på 31 bostäder färdigställdes under 2025

Det är bra att det byggs bostäder, men man undrar hur det går med dom byggprojekt som påbörjats och verkar stå stilla som exempelvis detaljplan Ljungdala 10, som mer ut som en liten crossbana än en byggarbetsplats.

Matte

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *