Nyheter

Fenix öppnar lektionssalen igen

Nyheter Den 20 augusti börjar årskurs 1 på gymnasieskolan i Vaggeryd. ”Vi har längtat efter våra elever”

Arkivfoto från studentutsläpp Fenix

Linda Davidsson, rektor på Fenix, berättar mer om stundande skolstart.

– Vi har planerat att komma igång som vanligt med undervisningen, alltså ingen fjärrundervisning som vi haft under våren. Just nu planerar vi för att följa Folkhälsomyndighetens restriktioner gällande matsalen och det kan påverka vårt schema lite. Distans 1,5 meter gäller och vi måste sprida ut elevernas lunchtid mer än tidigare och det gör att vi kommer att lägga lunchtiderna under en längre period på dagen, berättar Linda Davidsson. 

Fenix 2 kan inte användas, hur kommer det påverka skolstarten?

– Vi kommer att flytta in i ersättningslokaler och det kan bli så att vi kommer att göra lite förändringar på Fenix 1 för att alla elever ska få plats. På Fenix 2 fanns lektionssalar för bygg- och anläggning, industritekniska och elprogrammet och vissa program kommer att flytta till AQ:s lokaler när de är färdigrenoverade där de kommer göra sina praktiska lektioner, nämner Linda Davidsson som tycker att skolstarten i höst kommer att bli ”jättehärlig och vi längtar så mycket efter våra elever” då Fenix, som på alla andra orter i landet, varit tom på elever under våren…

Taggar

Dela


1 reaktion på Fenix öppnar lektionssalen igen

Men, åhhhh nej!
Coronan kommer ju blossa upp som ett tomtebloss, när man sett hur svenskar semestrar på fullproppade stränder mm mm
Lägg därtill ungdomarnas sommarvanor…
1 1/2 meter är ju rent löjligt??!
Har alltid varit diverse sjukdomsutbrott ca 2 veckor efter skolor börjar efter jullov, sommarlov mm
Lägg därtill nu också Corona….🙈😬

Levt isolerade sen efter jul, tillhör riskgrupper både jag o maken, dottern (på Fenix) pluggade våren på distans, funkade kanonbra!

Kan helt ärligt säga att nu blir vi livrädda….🥺

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *