Nyheter

Fenixelever startar förening för alla

Nyheter I fredags hade de en första träff vid Linnarbäcksparken i Vaggeryd med den nya föreningen ”Vi för alla”.

Från vänster: Emelie Florén, Lovisa Löv, Iva Smicic, Ali Khair Allah och Axel Ryman.

Denna förening startas av ett gäng elever i trean på barn- och fritidsprogrammet på Fenix och är från början ett skolprojekt. Föreningens tanke är att skapa inkluderande aktiviteter för alla, även de som inte känner att de platsar i en vanlig förening. 

– Vår förening heter ”Vi för alla” som är en idrottsförening och tanken är att inkludera alla. Det kan vara personer med funktionsvariationer och de som sitter hemma som inte är inkluderade i samhället men egentligen alla som gillar att spela fotboll och röra på sig, alla är välkomna, berättar eleverna.

– Vi kommer att ha varierande aktiviteter och kommer att fråga de som kommer vad de är intresserade av att vara med på. Vi har fått chansen att vara med på padel för alla i Nässjö, så det kan ju vara en aktivitet.

Tanken är att de yngre eleverna tar över sedan när vi slutar. Nästa träff blir om ett par veckor ungefär så håll utkik efter affischerna säger eleverna. Då bjuder vi på fika också.

Taggar

Dela


5 reaktioner på Fenixelever startar förening för alla

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *