Nyheter

Lotta avtackades och Göran omvaldes

Nyheter I söndags hade Skillingaryds Frisksportklubb sitt årsmöte där 20 personer närvarande vid Grönelunds friluftsgård…. 

Göran Svensson omvaldes till ordförande och Lotta Ryman avtackades som kanslist

Klubben har under året haft verksamhet i sektioner för skidor, orientering, friidrott och cykling samt för klubbens många aktiva veteraner. 

Från Grönelund utgår uppskattade aktiviteter för barn och ungdomar; MTB-cykling i olika svårighetsnivåer samt träning, lek och rörelse i Träningsgrupp 99.

Under året har Skillingaryds Frisksportklubb genomfört en installation av solcellspaneler på klubbstugan vid Grönelund. Förutom egen kapitalinsats har investeringen bekostas genom ekonomiska medel från Boverket, Vaggeryd kommun och Smålandsidrotten Sisu. 

Under föregående år har Skillingaryds Frisksportklubb arrangerat Knatteloppet och Pangstafetten i löpning, kommunmästerskap i MTB, klubbmatch för Höglandets och Södra Vätterbygdens veteranorienterare men också anordnat tipspromenader. 

Under årsmötet omvaldes Göran Svensson till klubbens ordförande. Algot Åkerhag och Marcus Ek har tilldelats A6 vandringspris för sina idrottsliga prestationer under 2023. Vid årsmötet avtackades Lotta Ryman för sitt väl utförda uppdrag som klubbens kanslist. 

Efter årsmötets avslutande bjöds det på smörgåstårta, kaffe och kaka.
Text och bild: Skillingaryds FK

Fotnot: Har din förening haft årsmöte? Skicka in bild och text till redaktionen@skillingaryd.nu

Sven-Olof Sandberg och Rickard Andersson

Taggar

Dela


Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *