En Vaggerydsbo har skickat in ett medborgarförlag till kommunen om att undersöka möjligheten till att bygga en ny av- och påfart till E4:an från Bondstorpsvägen.
Ny av- och påfart till E4:an?
Med tanke på hur mycket det har byggts vid Västra Strand vore det rimligt att anlägga en påfart skriver Vaggerydsbon i sitt förslag.
– Många som jobbar i Jönköping med omnejd vill inte köra igenom hela Vaggeryd norrifrån och förbi både Slättens förskola och Götafors skola och det skulle påverka miljön påtagligt, säger kommuninvånaren.
Tekniska nämnden föreslår att avslå medborgarförslaget med hänvisning till att det inom Vaggeryd kommun redan finns sex stycken av och påfarter. Tidsvinsten i förhållande till kostnaden är inte rimlig.
– Det finns inga ekonomiska tillgångar till detta, säger Jerry Karlsson (L) ordförande i tekniska nämnden.

Kommentarer
14Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.
Skriv en kommentar
Visar de 5 mest engagerade trådarna av 14 kommentarer.















Alternativet är att göra en väg på västra sidan, efter tunneln under E4, som går ihop med nya Bondstorpsvägen vid travbanans parkering.
Det kanske var så de tänkte, och då slipper man åka genom Vaggeryd eller södra rondellen.
Ni köpte hus där ni gjorde. På- och avfarter låg där de ligger nu, och det fanns inte heller någon bro över sjön.
Så det skulle ni ha tänkt på lite tidigare, nu blir det som det är.
Självklart ska Vaggeryd ha ytterligare en trafikplats vid Bondstorpsvägen men inte ännu. Om 15 år är situationen troligen sådan att den verkligen behövs. Fram tills dess ska vi bara se till att vi inte bygger in oss så den får plats.
Tror de att Vaggeryd är en storstad?
Fem avfarter i kommunen bör väl räcka.
De ska ju skötas också med sandning och snöröjning.
En undran bara fem av- och påfarter: Två Vaggeryd, två Skillingaryd och en Klevshult. Skillingaryd och Klevshult för långt för oss i Vaggeryd om vi ska till Jönköping.
ni som bor på Västra strand har ju möjlighet att åka ut södra avfarten oc även smidigt åka ut mot Bondstorp och ta norra avfarten också. Förstår verkligen inte problemet.
två avfarten räcker väl? Onödig utgift.