Tre matcher på en dag för WIK
Bandy Waggeryds IK har inlett Höglandscupen i Nässjö med tre matcher.
Bild från tidigare match. Foto: Henrik Skoglund
Det är sju lag i denna cup som WIK inlett med vinst, förlust och vinst. I morgon spelas den sista matchen och vinst där för WIK betyder semifinal
– Ja, förhoppningsvis ska vi vinan över Tjsut, säger WIK-träanren Rasmus Rudolfsson.
Han tycker att det blev bättre och bättre spel under dagen för hans manskap.
Lite extra plus till Jonathan Karlsson och Albin Ek.
Borgia Norrköping – Waggeryd 3–4 (2–3)
Hemmalaget hade 2–0 mot ett lite morgontrött WIK som spelade upp sig. Albin Ek svarade för tre mål och Mattias Nilsson för ett.
– Vi äter oss in i matchen och styr den sedan, säger tränaren Rasmus Rudolfsson.
Waggeryd – Fredriksberg 2–4 (2–1)
WIK gjorde en bättre insats än mot Borgia men Fredriksberg hade en suveränt duktig spelare som svarade för lagets alla mål. För WIK nätade Viktor Hjelm och Felix Uddemar. Felix är ett nyförvärv från Månsarp.
Waggeryd – Villa Lidköping U 2–0 (2–0)
Albin Ek och Willian Svensson svarade för WIK-målen.
– I den första halvleken spelar vi jättebra. Villa har svårt att nå bra målchanser. Vi sliter och jobbar fantastiskt bra. Det blir fina ytor och vi skapar många lägen. I andra halvlek blir det mer ställningskrig, men vår motståndare skapar inte så mycket framåt. Vi har dock ett par givna målchanser, säger Rasmus Rudolfsson
Waggeryd IK:s kommande hemmamatcher:
| Andra artiklar i ämnet | |