Bowling

Länsbo vann stortävling

Bowling Nässjöbowlaren Pontus Anderssons fina form fortsätter och i helgen blev det en seger i en stortävling.

Pontus Asndersson segrade. Pressbild

Tävlingen avgjordes i Jönköping och var den första i något som kallas PBA Sweden. Det var premiär för denna tävling i helgen. I finalen besegrade han Albin Lindberg från Alingsås med 258–199.
– Det känns väldigt kul. Spelet gick som på räls, säger Pontus Andersson.

Pontus slog personbästa i förmiddagens topp 16 över både fyra och sex serier med 1111 respektive 1626 poäng.
– Jag är på ett väldigt bra ställe mentalt sett i min bowling och tog det slag för slag. Jag kunde hålla mig till det spel som passar mig bra där jag står rätt långt ut och slår rakt. Jag gillar de extrema linjerna i banorna där jag står långt in eller långt ut och det blev väldigt mycket strike i förmiddags, säger Pontus Andersson.

Andersson fick totalt ihop 2962 poäng i spelet för topp 16 och avancerade som etta till stegfinalen. Albin Lindberg var tvåa med 2862 poäng. Joachim Karlsson, Team Tranås BC, stod för en storartad tävlingscomeback. Den tidigare landslagsspelaren vann kvalet igår med 1898 poäng över åtta serier. Han följde upp det med att bli trea i topp 16 där han slog till med 300 poäng i den näst sista serien. I första matchen i stegfinalen besegrade han Emil Holmberg, Bodens BS, med 258–226. I semifinalen väntade Albin Lindberg. 18-åringen från Team Alingsås drog det längsta strået och vann över Karlsson med 233-221.

I titelmatchen mellan Pontus Andersson och Albin Lindberg kopplade Andersson greppet om det hela halvvägs in i finalen. Han drog sedan ifrån och vann till sist med 59 poäng.
– Jag gick in med stort självförtroende till finalen. Sedan kan allt hända när det bara handlar om en serie. De andra i topp fyra gjorde det riktigt bra också och det var höga slagningar. Det känns väldigt gott att lyckas ta hem tävlingen.

Pontus Andersson har fått en kanonstart på 2025. På trettondedag jul vann Team Clan-spelaren AIK internationella turnering och nu blev han historisk som den förste segraren i en deltävling i nystartade PBA Sweden.
– Det rullar på bra nu. Väldigt roligt med PBA Sweden och att det både är bowlare runt om i Sverige och utomlands som är med. Det är positivt för svensk bowling och gör att fler har möjlighet att närma sig PBA-touren.

Pontus Andersson har god erfarenhet av PBA-touren. Förra året spelade han för första gången hela touren. Till säsongen 2025 kvalade inte Andersson in men han kommer att spela världsserien och något som kallas USBC Masters i mars.
– Jag hoppas att jag kan bibehålla formen och att det ska gå bra där också.

Genom segern i Jönköping så har han även redan en plats till världsserien 2026 och är klar för finalsteg 1 i Larsen Masters 2025.

Förbundskapten Robert Andersson följde tävlingen i Jönköping från första parkett.
– Arrangörsstaben har gjort ett jättebra jobb med tävlingen och det var en schysst inramning. Allt blir mer likt hur det är i ett mästerskap och i de flesta PBA-tävlingarna, säger Robert Andersson.

Tävlingen var fulltecknad och de 80 startplatserna gick åt på några dagar.
– Jag är lite överraskad att det blev ett sådant stort intresse direkt. Men PBA är ett starkt varumärke.

Martin Larsen, sportsligt ansvarig för tävlingen, var nöjd med arrangemanget.
– Vi har fått många positiva kommentarer om tävlingen och det flöt på väldigt fint. Det är gott att vi är igång med det nya konceptet nu, säger Martin Larsen.

I morgon  öppnar anmälan till PBA i Eskilstuna som är den andra deltävlingen . Tävlingen arrangeras i påsk, den 17–19 april. 96 platser finns till tävlingen.

Taggar

Dela


Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *