Sverige till VM efter rysare
Fotboll Sverige vann rysarmatchen över Polen med 3–2 och det betyder att VM-biljetten tilldelas Sverige. Uppdaterat.
Det var nästan 50 000 åskådare på vår svenska nationalarena och Viktor Gyökeres frälste åtminstone de svenska supportrarna och oss alla tv-tittare. Viktors mål i 88:e minuten till 3–2 räckte för
en svensk triumf.
Sverige tog sig till denna ödesmatch efter ett katastrofalt dåligt gruppspel i höstas och så seger i den första kvalmatchen mot Ukraina. Helt plötligt har det under nye förbundskaptenen Gramham Potter blivit ett ”nytt” svenskt lag. Från att med boxningstermer ha varit nere på nio flera gånger har det svenska lanslaget rest sig på ett helt underbart sätt.
I den helt avgörande kvalmatchen väntade ett Polen som kom att dominera spelmässigt med ett övertag i bollinnehav med cirka 70–3 och 7–5 skott på mål. Sverige får ändå sägas ha vunnit rättvist. Är man svensk skribent så finns det inget bättre än att blågult blivit klart för VM som avgörs i sommar i Kanada, Mexiko och USA.
– Oavsett om man får många bollar eller inte, försöker man att vara påkopplad och närvarande. Det var jag och speciellt där i slutet när vi hade några halvfarliga lägen, sa Gyökeres till tv-kanalen Viaplay.
Anthony Elanga gav Sverige ledningen efter 20 minuter. Polen kvitterade efter 33 minuter men strax före paus kom så psykologiskt viktige 2–1 till Sverige med Gustaf Lagerbielke som siste svensk på bollen.,
Tio minuter in på andra halvleken kom kvittering och så 3–2 när Sverige plötsligt fick ett riktigt ryck och tryckte på hårt för detta segermål.
Vi var 13 fotbollsentusiaster som satt tillsammans och såg matchen i TV och det är något speciellt än att sitta ett par i soffan därhemma. Det är inte som att vara på plats på arenan men i alla fall lite närmare.
Sverige får I VM ta sig an Nederländerna, Japan och Tunisien. Tunisien är premiärmotståndare den 15 juni. Matchen går klockan 04.00 svensk tid. Den 20 juni blir det en mer normal speltid när Nederländerna – Sverige möts. Den sista matchen i gruppspelet går den 26 juni klockan 01.00 och då är det Japan som står för motståndet.
Nederländerna får hållas som klar favorit men i övrigt kan det nog gå hur som helst.
Danmark och Italien
Sent på kvällen blev det straffläggning i två andra avgörande kvalmatcher till VM. Tjeckien vann över Danmark och Bosnien Hercegovina över Italien.