Waggeryd förlorade i genrepet
Fotboll Waggeryds herrar föll mot IFK Tidaholm med 2–3 (0–0) i sista matchen inför premiären.

Bild från tidigare match. Foto: Henrik Skoglund
Det är en knapp vecka kvar tills Waggeryds herrar kliver in i seriespelet av Division 3 NÖ Götaland.
Insatserna på försäsongen har varit upp och ner och resultaten likaså.
Idag ställdes man mot IFK Tidaholm på Bymarksvallen i Jönköping.
Ett lag som i år huserar i Division 4 Östra i Västergötland.
Matchen var mållös i första halvlek men efter pausvilan gick Tidaholm fram till en 0–3-ledning innan Waggeryd vaknade.
WIK reducerade till 1–3 genom Jonathan Lazar och fem minuter senare kom också 2–3 inprickat av Sebastian Nilsson, men närmre kom man inte.
Tränare Casper Malmkvist kommenterar händelserna.
–Vi gör egentligen en helt okej första halvlek där vi äger det mesta.
Vi går ut i andra och bjuder på för mycket under tjugo minuter och det är en för lång period där vi är för dåliga och tappar matchen helt tyvärr. Det blir en uppförsbacke där vi får försöka forcera under sista 20.
Casper ser fram emot premiären.
–Det finns en del förbättringspunkter men i förra matchen mot Assyriska gör vi det jättebra tycker jag och tar ett rejält kliv framåt men idag så tar vi ett litet steg tillbaka.
Vi visar att vi kan göra bra saker men vi gör det lite för sällan och i lite för korta perioder kanske.
Casper lyfter fram fina insatser från Christofer Frisenette-Finch och Myhedin Hoxha.
–De byter av varandra efter 60 minuter men jag skulle säga att de är bäst idag.
I säsongspremiären på fredag så ställs man på rejält prov direkt när Dalstorp kommer på besök till Vaggeryds IP.
–Får jag tippa en tabell så tror jag Dalstorp kommer vara i toppen av den, avslutar Casper.
Waggeryd IK:s kommande hemmamatcher:
Andra artiklar i ämnet | |