Innebandy

Revanschsuget SIK slog Malmbäck

Innebandy Ida Sonesson var inblandad i samtliga mål när SIK dam vann mot Malmbäck med 5–2, (2–2, 1–0, 2–0).

Arkivbild

Det blev en rejäl upphämtning från Skillingaryds IK som i förra matchen förlorade med 0–13. Idag vann man med 5–2 efter att ha dragit i väg i tredje perioden.

– Det är alltid kul att vinna men både jag och tjejerna är överens om att vi nog kom undan ikväll, säger tränaren Zlatan Kuc.

I andra perioden så var SIK nära på att släppa in Malmbäck i matchen men då tog dem en timeout för att lugna ner det.

– Vi fick det inte att stämma men den mentaliteten som tjejerna har idag gör att vi vinner. De visar att det är de som måste göra jobbet och själva insatsen är bra även om allt inte funkar.

Dagens mål gjordes av Julia Lundgren (3) och Ida Sonesson (2). Värt att nämna är att Ida Sonesson också stod för samtliga assister till Julia Lundgren.

Idag går en extra eloge till backen Diana Peci som sliter väldigt hårt.
– alla backar får idag slita väldigt hårt eftersom de bara är fyra men Diana förtjänas att lyftas fram lite extra idag. Även Ida Sonesson som kommer in och hjälper till när hon inte jobbar ska ha en extra eloge tillsammans med vår kapten Julia Lundgren som peppar laget när skeppet håller på att sjunka och dessutom gör ett hattrick.

– Jag vill även ge Malmbäck beröm som har utvecklats under säsongen och faktiskt hotas oss fullständigt idag, avslutar Zlatan Kuc.

SIK blir kvar på en niondeplacering och på tisdag spelar de nästa match mot tabellsjuan Månsarp.

 

 

Andra artiklar i ämnet
LÄS MER:  Skillingaryds IK fick jaga hela matchen
LÄS MER:  SIK damer spelar nästa vecka i stället
LÄS MER:  SIK föll mot serieledaren

• Vår resultatsida med aktuella matcher finns på denna länk

Taggar

Dela


Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *