Bildextra: SIS tog matchen till övertid
Ishockey Det blev en rysare på Movalla då SIS hämtade upp 1–3 till 3–3 och tog matchen till övertid. IK Guts Finspång vann tillslut på straffar.
Det är Otto Sandahl som gör första målet i matchen efter bara två minuter. Halvvägs in i första perioden så kvitterar IK Guts Finspång och tar sedan ledningen tidigt i andra perioden. I slutet på andra perioden så utökar motståndarna till 1–3 och resultatet står sig länge men när det är två minuter och tjugo sekunder kvar av matchen så är Fredrik Engdahl framme med en reducering. Minuten senare så är det denna gången Max Jonsson som gör mål och efter en mållös övertid så vinner Guts Finspång på straffar.
– Det känns frustrerande. Jag är besviken och irriterad för jag tycker att vi är bättre i sextio minuter men vi måste bli bättre på att göra mål helt enkelt, säger tränaren Marcus Lyck.
SIS gör en lite sämre andraperiod och blir hårt straffade. De har haft svårt att göra mål under säsongen och tyvärr hänger det i även i denna matchen.
– Vi behöver bli lite mer cyniska och chansa lite mindre i andra perioden. I sista perioden kommer vi dock ut och behöver spela med en man mindre från start och krigar oss även igenom tre mot fem. Jag är otroligt stolt över hur vi spelar i sista perioden och jag tycker att vi är närmast att vinna där i slutet.
Otto Berg får en extra eloge för att han gör en ”jätte-jättebra match”. Även Fredrik Engdahl hyllas för sitt sätt att spela hockey. ”Han betyder väldigt mycket och tar ton ute på isen”, menar Marcus.
– Vi måste bli bättre på att göra mål helt enkelt, avslutar Marcus Lyck.
Nästa match spelas mot Diö Goif på bortais söndag.
Text: Linn Törnberg. Foto: Per Bunnstad
SIS kommande hemmamatcher:
SIS – Ronneby söndag 21/12 klockan 15.00
| Andra artiklar i ämnet | |



















