Orientering

Final i Forsheda för Nissadals U-cup

Final i Forsheda för Nissadals U-cup

Orientering Nissadals ungdomscup i orientering avslutades i Forsheda med sprint-OL. OK Vivill tog än en gång hem totalsegern.

Smålandsstenarklubben har genom bra bredd och topp vunnit U-cupen flera år i följd. Anderstorp var som tvåa inte långt efter och Bredaryds SOK tog hand om tredjeplatsen.

Resultat, 

FORSHEDA, Bredaryds SOK, Nissadals U-cup, etapp 4:

H 16: 1) Elias Thunberg, Vivill, 11.29, 2) August Grahn, Bredaryds SOK, 11.39, 3) Malcolm Svensson, Anderstorps OK, 12.44.

Totalt efter 4 etapper: 1) Thunberg, 36 poäng, 2) Grahn, 27, 3) Oskar Andrén Skoglund, Vivill, 23.

D 16: 1) Agnes Andersson, AOK, 14.18, 2) Lea Friberg, Vivill, 15.06.

Totalt: 1) Andersson, 36.

H 14: 1) Elias Samuelsson, Vivill, 11.43, 2) Arvid Josefsson, do, 13.03, 3) Charlie Emterby, do, 14.24.

Totalt: Samuelsson och Josefsson, båda 34, 3) Emterby, 26.

D 14: 1) Edit Treptow, AOK, 13.15, 2) Vera Folkestad, do, 14.12, 3) Kajsa Larsson, Burseryd, 14.43.

Totalt: 1) Treptow, 36, 2) Larsson, 30, 3) Ella Hagastrand, Burseryd, 23.

H 12: 1) Algot Nordlund, Vivill, 9.57, 2) Hjalmar Hörnquist, AOK, 10.11, 3) Mio Hammö, BSOK, 10.30, 4) Samuel Bjuvensjö, do, 10.59, 5) Viktor Forsberg, do, 13.01.

Totalt: 1) Nordlund, 36, 2) Hörnquist, 27, 3) Hammö, 24, 5) Bjuvensjö, 21.

D 12: 1) Astrid Treptow, AOK, 9.13, 2) Edith Broling, BSOK, 9.34, 3) Stina Nilsson, do, 11.46, 4) Astrid Grahn, do, 12.21.

Totalt: 1) Broling och Treptow, båda 34, 3) Grahn, 25, 4) Nilsson, 23.

H 10: 1) Arvid Treptow, AOK, 7.17, 2) Elof Treptow, do, 7.52, 3) Sixten Thunberg, Vivill, 8.33, 5) Isa Gunnarsson, BSOK, 10.52.

Totalt: 1) E Treptow, 36, 2) A Treptow, 32, 3) Thunberg, 26.

D 10: 1) Lovisa Stavenrot, Vivill, 8.06, 2) Astrid Nilsson, BSOK, 8-45, 3) Maja Nylund, do, 9.19, 5) Magdalena Mirzac, do, 10.29.

Totalt: 1) Stavenrot och Nilsson, båda 32, 3) Nylund, 30, 6) Mirzac, 14.

Inskolning: Ottilia Albinsson, BSOK, Edith Nilsson, do, godkända.

Mycket lätt 1,3 km: 1) Vera Hansson, BSOK, 10.03, 2) Clara Fälth, do, 10.22, 3) Ture Gustafsson, do, 10.25, 4) Edit Ringberg, 11.32, 5) Malwa Hjelmberg, do, 11.36, 8) Malote Andersson, Stigen, 16.28.

Lätt 1,5 km: 1) Fredric Fogelström, Gisle, 9.42, 2) Elin Johansson, Burseryd, 13.01, 3) Karl Fälth, BSOK, 13.55.

Klubbtävling etapp 4: 1) Vivill, 135, 2) AOK, 115, 3) BSOK, 94, 4) Burseryd, 95, 5) Gisle, 15, 6) Stigen och Reftele, båda 1.

Slutställning: 1) Vivill, 483, 2) AOK, 426, 3) BSOK, 282, 4) Burseryd, 95, 5) Gisle, 66, 6) Stigen, 35, 7) Reftele, 4.

Taggar

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *