Orientering

Topplaceringar för Bredaryds SOK

Orientering Bredaryds SOK hade flera aktiva i farten i lördagens tävlingsutbud och det blev ett antal topplaceringar.

De flesta lokala skogsluffarna fanns i Ambjörnarp där OK Tranan arrangerade långdistans. Björn Andersson toppade H50 och BSOK-vinster blev det också i ett par öppna klasser genom Svante och Tomas Nilsson.

I Vetlanda var det Smålandscupen i mountainbike-O och Carina Svensson (D50) blev trea i D21.

 

Resultat, 

AMBJÖRNARP, OK Tranan, Traneträffen, långdistans:

D 21, 8 040 m (8): 1) Lisa Åkesson, Markbygden, 1.07.09, 5) Stina Andersson, Bredaryds SOK, 1.20.17.

H 16, 5 450 m (6): 1) Victor Hörnquist, Anderstorp, 33.42, 4) August Grahn, BSOK, 40.43.

D 12, 2 860 m (6): 1) Jonna Jodal Göthfors, Göteborg-Majorna, 33.06, 5) Stina Nilsson, BSOK, 55.34.

H 12, 2 860 m (9): 1) Gustav Karlsson, Ulricehamn, 26.15, 2) Mio Hammö, BSOK, 28.44.

D 10, 2 530 m (5): 1) Nova Hiljemark, Anderstorp, 23.00, 3) Magdalena Mirzac, BSOK, 49.31.

D 35, 6 080 m (2): 1) Frida Stolt, Hestra IF, 54.58, 2) Ulrika Bornetun, Skillingaryds FK, 56.20.

H 35, 8 010 m (5): 1) Ulrik Magnusson, Halmstad, 1.14.22, 2) Roger Larsson, SFK, 1.19.02.

D 40, 5 020 m (4): 1) Jenny Martinsson, Jönköping, 48.58, 2) Sofia Skörde, BSOK, 1.00.00.

H 40, 7 480 m (8): 1) Marcus Kvarndal, Ulricehamn, 59.51, 7) Oskar Broling, BSOK, 1.29.26, 8) Martin Hammö Wennerholm, do, 1.38.52.

H 50, 6 110 m (12): 1) Björn Andersson, BSOK, 45.40, 2) Magnus Johansson, Löftan, 48.02.

D 60, 3 510 m (9): 1) Britta Sahlin, Vänersborg, 33.03, 8) Maria Andersson, BSOK, 45.35.

H 65, 4 480 m (12): 1) Ulf Palmér, Ulricehamn, 36.50, 2) Kenneth Waltersson, BSOK, 39.47.

Mycket lätt, 1 910 m (9): 1) Svante Nilsson, BSOK, 12.52, 2) Sixten Almer, Landehof, 16.01.

Lätt, 2 630 m (11): 1) Jessica Sandin, klubblös, 33.58, 4) Ida Grahn, BSOK, 47.00, 8) Ulrika Ivansson, do, 1.01.48.

Medelsvår, 2 960 m (28): 1) Tomas Nilsson, BSOK, 23.42, 2) Henrik Ekwurtzel, Vaggeryds SOK, 31.36, 8) Ronnie Bjuvensjö, BSOK, 38.44, 20) Julia Bjuvensjö, do, 51.47.

Medelsvår, 4 860 m (8): 1) Pär Sundkvist, Gränsen, 39.06, 4) Magnus Classon, OK Stigen, 49.49.

Svår, 3 240 m (19): 1) Per Holmberg, Ulricehamn, 25.49, 10) Oskar Nilsson, Stigen, 38.30.

BJÄRNUM, OK Torfinn, Blandskogsmedel: 

H 70, 2 920 m (13): 1) Agne Bengtsson, OK Kompassen, 26.07, 3) Sölve Andersson, Bredaryds SOK, 32.41.

VETLANDA, OK Njudung, Smålandscupen MTBO:

D 21, 8 590 m (4): 1) Gabriella Gustafsson, Vista, 46.12, 3) Carina Svensson, Bredaryds SOK, 50.43.

D 12, 3 340 m (1): 1) Maja Nylund, BSOK, 29.15.

H 60, 4 380 m (19): 1) Morgan Tideman, Jönköping, 21.53, 14) Göran Svensson, Skillingaryds FK, 34.09, 18) Bo Johansson, OK Stigen, 44.16.

Taggar

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *