Orientering

Första H21-segern för Anton Gunnarsson

Orientering Bredaryds SOK:s junior Anton Gunnarsson har prövat på seniorklass tidigare, men i dag tog han sin första seger i huvudklassen.

Det var när Jönköpings OK arrangerade Bauertrampet i medeldistans i Månsarp i en terräng som många kallar superterräng.

– Jag gjorde ändå inte något helt perfekt lopp och det var tungt fysiskt, säger Anton Gunnarsson, som är 19 år och därmed inne på sitt näst sista juniorår.

Stor del av senioreliten saknades då storklubbarna är i Finland och springer Jukola. Där deltar inte Bredaryds SOK i år och då H20-klassen i JOK:s tävling inte lockade någon deltagare ställde Anton med flera juniorer upp i H21.

Gunnarsson kom in i segerspåret under banans sista hälft då han radade upp ett antal sträcksegrar. Han blev också den ende ortsbo som lyckades vinna bland totalt 400 deltagare.

Ett par starka andraplaceringar bokfördes för Camilla Holmqvist, Stigen, i D50 och Lisbeth Karlsson, Vaggeryd, i D70.

 

Resultat, 

MÅNSARP, Jönköpings OK, dag 1, medeldistans: 

H21, 5 040 m (15): 1) Anton Gunnarsson, Bredaryds SOK, 36.29, 2) Hugo Larsson, Karlskrona, 37.06, 3) Josh Beech, IKHP Huskvarna, 39.48

H14, 3 110 m (4): 1) Elliott Rehn, Gränna-Bygden, 31.08, 3) Jack Andersson, Vaggeryds SOK, 42.06.

D40, 3 560 m (6): 1) Elisabeth Hagelberg, Eksjö, 33.49, 4) Susanne Axelsson, VSOK, 47.24

D45, 3 270 m (5): 1) Kajsa Niemi, Emmaboda Verda, 31.07, 2) Jenny Johansson, Gisle, 31.20, 3) Ann Bägeby, Vivill, 37.00.

H45, 3 990 m (13): 1) Mikael Pihl, Pan-Kristianstad, 30.13, 11) Magnus Boivie, VSOK, 56.29, 13) Henrik Ekwurtzel, do, 1.01.19.

D50, 3 270 m (9): 1) Anna Nordmark, Nässjö, 35.11, 2) Camilla Holmqvist, OK Stigen, 35.56, 5) Malin Classon, do, 40.03.

H50, 3 560 m (14): 1) Andreas Rangert, IKHP, 28.23, 8) Magnus Trofast, BSOK, 37.20.

D55, 3 270 m (11): 1) Maria Håkansson, Växjö, 35.39, 4) Kristina Johansson, BSOK, 36.51, 6) Åsa Wadensjö Leo, do, 38.42, 10) Helena Johansson, Gisle, 45.28.

H55, 3 560 m (20): 1) Jens Lindström, Tibro, 28.53, 9) Stefan Olofsson, Gisle, 35.26, 11) Jonas Bornetun, Skillingaryds FK, 36.44, 12) Stefan Johansson, BSOK, 39.43, 18) Per Andersson, VSOK, 45.10, 20) Ove Andersson, do, 56.57.

H60, 3 560 m (14): 1) Lars-Gunnar Nilsson, Eksjö, 32.41, 5) Mikael Johansson, Gisle, 35.20.

D70, 2 540 m (8): 1) Lena Söderberg, Skogsfalken, 32.59, 2) Lisbeth Karlsson, VSOK, 33.51.

H70, 3 110 m (23): 1) Olle Adolfsson, Lerum, 27.19, 6) Sölve Andersson, BSOK, 33.21, 15) Bengt Bengtsson, SFK, 40.59, 22) Kjell Andersson, Reftele, 51.32.

H75, 3 110 m (22): 1) Ingemar Magnusson, Boxholm-Mjölby, 31.21, 5) Lars-Åke Claesson, SFK, 33.10, 20) Agne Rybeck, VSOK, 50.21.

H80, 2 540 m (7): 1) Hagbert Persson, Växjö, 33.06, 3) Torild Bornetun, SFK, 40.24.

Lätt 2,5 km, 2 410 m (17): 1) Natanael Thuresson, VSOK, 35.23, 5) Salomon Bjuvensjö, BSOK, 37.22, 11) Signe Thuresson, VSOK, 45.46, 12) Nils Thuresson, do, 46.02.

Medelsvår 3 km, 3 110 m (29): 1) Lennart Gustafsson, Jönköping, 31.06, 2) Magnus Classon, Stigen, 31.42, 6) Stefan Claesson, do, 37.04, 7) Erik Henningsson, do, 37.48, 8) Kent Robertsson, VSOK, 38.46, 12) Ronnie Bjuvensjö, BSOK, 41.35, 13) Maria Sturesson, Anderstorp, 42.16, 14) Annika Johansson, Stigen, 43.02, 17) Julia Bjuvensjö, B46.54, 18) Gunitha Robertsson, VSOK, 48.37, 25) Lena Lindström, BSOK, 1.03.08.

Svår 3 km, 3 270 m (16): 1) Mikael Hall, Bävern, 28.40, 9) Stefan Lindström, B

SOK, 43.53.

Taggar

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *