Orientering

Vivill tog ny seger i Nissadalscupen

Orientering Andra etappen i Nissadals ungdomscup i orientering har arrangerats i Gislaved med 59 deltagare.

OK Vivill hade åter störst bredd och vann lagtävlingen med Anderstorps OK hack i häl. Bredaryds SOK bokfördes åter som trea.

Individuellt tog Vivill flest segrar och vi bjuder på alla resultat nedan.

 

Resultat, 

GISLAVED, OK Gisle, Nissadals U-cup, etapp 2:

H16: 1) Elias Thunberg, Vivill, 32.23, 2) Hjalmar Folkestad, AOK, 36.49, ) Oskar Andrén Skoglund, Vivill, 49.04, 4) August Grahn, BSOK, 55.03, 5) Malcolm Svensson, AOK, 57.07.

D16: 1) Agnes Andersson, AOK, 44.27.

H14: 1) Arvid Josefsson, Vivill, 32.26, 2) Charlie Emterby, do, 37.03, 3) Albin Thunberg, do, 47.53.

D14: 1) Edit Treptow, AOK, 32.50, 2) Kajsa Larsson, BIF, 37.08, 3) Ella Hagstrand, do, 43.05, 4) Ella Andersson, AOK, 86.59, 5) Linnéa Sjögren, do, 88.58.

H12: 1) Algot Nordlund, Vivill, 22.50, 2) Mio Hammö BSOK, 23.24, 3) Casper Schultz, Gisle, 23.34, 4) Hjalmar Hörnquist, AOK, 26.48, 5) Salomon Bjuvensjö, BSOK, 7.24.

D12: 1) Edith Broling, BSOK, 22.55, 2) Astrid Treptow, AOK, 25.02, 3) Stina Nilsson, BSOK, 29.18, 4) Jennifer Ljunggren, AOK, 38.46, 5) Gry Emterby, Vivill, 42.48, 6) Elsa Martinsson, do, 48.51, 7) Klara Johansson, do, 49.54, 8) Moa Johansson, Gisle, 56.27, 9) Emmy Brännbert, do, 61.54, 10) Emma Johansson, 77.22.

H10: 1) Elof Treptow, AOK, 20.41, 2) Arvid Treptow, do, 23.12, 3) Sixten Thunberg, Vivill, 25.26.

D10: 1) Lovisa Stavenrot, Vivill, 19.44, 2) Astrid Nilsson, BSOK, 20.37, 3) Maja Nylund, do, 21.30, 4) Nova Hiljemark, AOK, 22.51, 5) Ellen Nordlund, Vivill, 24.53, 6) Magdalena Mirzac, Stigen, 30.41, 7) Ellie Eriksson, Vivill, 35.51, 8) Johanna Hörnquist, AOK, 55.55, 9) Bianca Jacobsson, Vivill, 57.46, 10) Tuva-Li Henriksson, do, 76.24.

Inskolning: Selma Danielsson, AOK, Edith Nilsson, BSOK, Emil Johansson, Gisle, Ove Brännbert, do, Annie Nordlund, Vivill, Harry Bogren, do, Kajsa Eriksson, do, Lykke Henriksson, do, alla godkända.

Mycket lätt 2 km: 1) Caspian Stavenrot, Vivill, 19.15, 2) Lukas Eriksson, do, 19.51, 3) Ture Gustafsson, BSOK, 21.38, 4) Nils Larsson, Gisle, 22.38, 5) Wille Enocsson, BIF, 24.44, 6) Milton Friberg, Vivill, 49.26.

Lätt 2,5 km: 1) Fredric Fogelström, Gisle, 25.34, 2) Tyra Larsson, Reftele, 46.23, 3) Alfred Larsson, Gisle, 50.03.

Lagtävling: 1) Vivill, 117 poäng, 2) AOK, 110, 3) BSOK, 63, 4) BIF och Gisle, båda 19, 6) Stigen, 5, 7) Reftele, 1.

Lag totalt efter två etapper: 1) Vivill, 240, 2) AOK, 205, 3) BSOK, 134, 4) BIF, 41, 5) Stigen, 29, 6) Gisle, 27, 7) Reftele, 2.

Taggar

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *