Orientering

Resultat Nissadals U-cup

Resultat Nissadals U-cup

Orientering Tredje etappen av Nissadals ungdomscup i orientering har arrangerats i Smålandsstenar. Där tog OK Vivill sin tredje raka lagseger och är på väg mot en ny totalseger.

Drygt 60 ungdomar kom till start och här är resultaten:

H 16: 1) Elias Thunberg, Vivill., 37.14, 2) Hjalmar Folkestad, AOK, 39.01.

D 16: 1) Agnes Andersson, AOK, 57.26.

H 14: 1) Elias Samuelsson, Vivill. 29.30, 2) Arvid Josefsson, do, 31.11, 3) Charlie Emterby, do, 48.54.

D 14: 1) Edit Treptow, AOK, 33.40, 2) Kajsa Larsson, BIF, 34.31, 3) Vera Folkestad, AOK, 34.36, 4) Ella Andersson, do, 55.36.

H 12: 1) Algot Nordlund, Vivill, 16.30, 2) Casper Schultz, Gisle, 17.29, 3) Axel Larsson, do, 17.52, 4) Hjalmar Hörnquist, AOK, 19.27, 5) Mio Hammö, BSOK, 20.02, 6) Salomon Bjuvensjö, do, 21.28.

D 12: 1) Astrid Treptow, AOK, 20.15, 2) Astrid Grahn, BSOK, 22.13, 3) Klara Johansson, Vivill, 22.25, 4) Stina Nilsson, BSOK, 22.51, 5) Gry Emterby, Vivill, 24.42, 6) Jennifer Ljunggren, AOK, 31.33, 7) Elsa Martinsson, Vivill, 46.30.

H 10: 1) Elof Treptow, AOK, 15.37, 2) Arvid Treptow, do, 18.35, 3) Wille Enocsson, BIF, 24.58, 4) Sixten Thunberg, Vivill, 27.10.

D 10: 1) Maja Nylund, BSOK, 18.20, 2) Astrid Nilsson, do, 19.20, 3) Nova Hiljemark, AOK, 19.22, 4) Ellen Nordlund, Vivill, 20.37, 5) Lovisa Stavenrot,do, 21.39, 6) Magdalena Mirzac, Stigen, 22.44, 7) Ellie Eriksson, Vivill, 27.48, 8) Bianca Jacobsson, do, 31.14, 9) Tuva-Li Henriksson, do, 31.47, 10) Johanna Hörnquist, AOK, 33.12.

Inskolning: Amanda Ljunggren, Saga Danielsson, båda AOK, Ottilia Albinsson, Edith Nilsson, båda BSOK, Ove Brännbert, Nike Enander, Tuva Enander, alla Gisle, Stina Olsson, Lykke Henriksson, Kajsa Eriksson, Harry Bogren och Annie Nordlund, alla Vivill, alla godkända.

Mycket lätt 2 km: 1I) Nils Larsson, Gisle, 21.54, 2) Ture Gustafsson, BSOK, 22.07, 3) Mollie Schultz, Gisle, 26.21, 4) Caspian Stavenrot, Vivill, 28.52, 5) Clara Fälth, BSOK, 29.12, 6) Lukas Eriksson, Vivill. 30.42, 7) Ossian Sjödahl, BIF, 32.02, 8) Fred Larsson, do, 32.16.

Lätt 2,5 km: 1) Alfred Larsson, Gisle, 26.00, 2) Selma Mikaelsson, BIF, 35.15, 3) Elin Johansson, do, 36.02, 4) Tyra Larsson, Reftele, 48.35.

Klubbtävling: 1) Vivill, 108 poäng, 2) Anderstorp, 106, 3) BSOK, 54, 4) Gisle, 24, 5) Burseryd, 22, 6) Stigen, 5, 7) Reftele 1.

Totalt efter 3 etapper; 1) Vivill, 348, 2) AOK, 311, 3) BSOK, 188, 4) BIF, 63, 5) Gisle, 51, 6) Stigen, 34, 7) Reftele 3.

Taggar

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *