Sport

Mycket lokalt i Vittaryd

Värnamo.nu

Sport FK Finn i Ljungby arrangerade i dag orienteringstävling och många lokala deltagare var på plats.

Det blev också många fina placeringar.

Bredaryds SOK åkte hem med två segrare i tävlingsklasser, Ellen Sigvardson i D14 och Kristina Johansson i D50 där Charlott Lilja, Stigen, bara var en sekund efter.

OK Stigen fick också två vinnare, Gustav Claesson vann H16K och Rasmus Rydberg H12K. En seger blev det för Skillingaryds FK, Lars-Åke Claesson i H70.

I övrigt får resultaten tala för sig själv i en solig och svettig tävling som lockade närmare 500 startande.

 

Resultat,

VITTARYD, FK Finn, Lagadalskampen: 

H21, 5 010 m: 1) Patrik Karlsson, Växjö, 26.29, 28) Oskar Nilsson, OK Stigen, +32.47.

D16, 3 340 m: 1) Emma Nilsson, Alvesta, 38.15, 3) Hedvig Severinsson, Bredaryds SOK, +9.20.

H16, 3 330 m: 1) Isac Ericsson, Växjö, och Gustav Runefors, do, båda 20.06, 4) Axel Elmblad, BSOK, +3.43.

H16 Kort, 2 710 m: 1) Gustav Classon, Stigen, 44.41.

D14, 2 710 m: 1) Ellen Sigvardson, BSOK, 27.45, 2) Elin Hugosson, Lund, +4.01.

H14, 2 790 m: 1) Noel Braun, Växjö, 20.11, 2) Anton Gunnarsson, BSOK, +1.21, 11) Rasmus Johansson, Stigen, +17.52.

H12 Kort, 2 210 m: 1) Rasmus Rydberg, Stigen, 23.11, 2) Malkolm Svensson, Anderstorp, +0.03.

D10, 2 210 m: 1) Frida Lindén, Växjö, 19.49, 2) Sanna Sigvardson, BSOK, +1.38.

H35, 4 430 m: 1) Robert Bertilsson, Lund, 38.38, 3) Martin Rosén, Stigen, +0.16.

H40, 4 430 m: 1) Jonny Lindén, Växjö, 48.48, 2) Göran Klemming, Stigen, +15.28.

D45, 3 200 m: 1) Marie Olsson, Örkelljunga, 26.59, 3) Camilla Johansson, Stigen, +3.59, 7) Malin Classon, do, +10.37.

H45, 4 210 m: 1) Peter Braun, Växjö, 31.11, 2) Christer Lilja, Stigen, +1.13, 6) Magnus Classon, do, +7.33, 16) Stefan Claesson, do, +29.38.

D50, 2 930 m: 1) Kristina Johansson, BSOK, 31.21, 2) Charlott Lilja, OK Stigen, +0.01, 3) Åsa Wadensjö Leo, BSOK, +0.07, 7) Anne Turesson, do, +5.16.

H50, 3 340 m: 1) Elis Bengtsson, Norrvirdarna, 21.45, 10) Stefan Svensson, BSOK, +5.33, 12) Jonas Bornetun, Skillingaryds FK, +7.46.

H65, 3 200 m: 1) Agne Bengtsson, Kompassen, 28.29, 8) Sölve Andersson, Stigen, +9.19, 9) Bo Johansson, do, +11.15.

H70, 2 930 m: 1) Lars-Åke Claesson, SFK, 27.56, 2) Göran Andersson, Stigmännen, +1.14, 3) Morgan Ljung, Vaggeryds SOK, +2.32, 19) Agne Rybeck, do, +13.19.

H75, 2 610 m: 1) Roland Karlsson, Ronneby, 27.08, 13) Sven Olof Fransson, Stigen, +17.07.

H80, 2 430 m: 1) Johan Jansson, Växjö, 32.21, 6) Stig Fransson, Stigen, +8.22.

Inskolning, 1 790 m: Olle Nilsson, Stigen, fullföljt, Emil Rydberg, do, fullföljt.

U1, 1 790 m: 1) Erik Loqvist, klubblös, 15.57, 10) Ylva Söderhjelm, Stigen, +16.44.

U2, 2 210 m: 1) Ebba Ulvagården, Växjö, 22.48, 5) Linnea Classon, Stigen, +3.43, 10) Henning Söderhjelm, do, +8.42.

Öppen 1, 2 210 m: 1) Mona Neckén, Älme, 42.42, 2) Per-Olof Persson, SFK, +7.26.

Öppen 3, 2 330 m: 1) Åsa Ellbring, Finn, 26.31, 5) Viktor Josefsson, Stigen, +4.13.

Öppen 5, 3 330 m: 1) Annika Almander, Halmstad, 37.42, 11) Frida Domby, Stigen, +16.54, 12) Björn Nilsson, do, +16.59, 13) Anna Nilsson, do, +17.13, 15) Marita Johansson, do, +17.42, 21) Emma Söderhjelm, do, +25.31, 35) Lars-Göran Klemming, do, +47.19, 37) Ann Klemming, do, +1.00.36.

Öppen 7, 3 340 m: 1) Per Sigvardson, BSOK, 26.18, 2) Peter Claesson, Forserum, +5.48, 7) Julia Svensson, BSOK, +12.38, 11) Susanne Domby, Stigen, +15.41, 18) Lina Hult, BSOK, +19.05, 21) Bengt Bengtsson, SFK, +23.44.

Öppen 8, 4 430 m: 1) Håkan Bengtsson, Alvesta, 27.58, 4) Mattias Gunnarsson, BSOK, +3.49, 5) Torbjörn Johansson, do, +6.11, 16) Peter Domby, Stigen, +14.02, 18) Pär Söderhjelm, do, +15.01, 39) Niclas Sjögren, do, +1.04.29.

Taggar

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *