Nyheter

BUN-ordförande om vitet

Publicerad 19 november, 2018 06:01

Miljö- och byggnämnden har lämnat ett vite till barn- och utbildningsnämnden angående ventilationen i kommunens förskolor. Jenny Larsen (KD) kommenterar sin nämnds överklagan till Länsstyrelsen.

– Miljö- och byggnämnden anser att till- och frånluftsflöden på förskolorna ska mätas i samtliga utrymmen som barnen vistas i stadigvarande. Vi, barn- och utbildningsnämnden, har lämnat in godkända flödesmätningar med så kallat OVK-intyg där man utifrån ventilationens uppmätta flöden kan räkna fram en maxkapacitet för antalet personer som kan vistas i rummen. Detta förfarande har accepterats av arbetsmiljöverket, säger Jenny Larsen (KD) ordförande i barn- och utbildningsnämnden.

– Vi anser det omotiverat att luftflöden ska mätas ännu en gång nu när det finns ett OVK-intyg på att ventilationsanläggningen fungerar, avslutar Jenny Larsen (KD) och förklarar att de båda nämnderna nu arbetar vidare tillsammans för att hitta en lösning för hur mätningarna  av ventilationsanläggningarna ska göras.

Artikeln om vitet som nu är överklagat till Länsstyrelsen finns här att läsa.

Kommentarer

0

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.