Vid miljö- och byggnämndens senaste sammanträde hade ett flertal klagomål inkommit på en central fastighet i Skillingaryd
Nyheter
Nämnd lämnar föreläggande om fastighetsskick
– Det gäller en central belägen fastighet i Skillingaryd. Vi har fått in flertalet klagomål att putsen på fasaden har släppt och att det måste ses över. Vi har lämnat ett föreläggande till fastighetsägaren att de ska åtgärda detta. Eftersom hösten och vintern är inom snar framtid får ägarna till 30 juni nästa år att rätta till fasaden, säger Peter Sjöberg (M) ordförande i miljö- och byggnämnden.

Kommentarer
5Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.
Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.















Bra och det finns en rad andra hus som missköts, både i centrum o i andra delar av samhället
Om det utfördas ett föreläggande om hur fastigheten sköts så borde det väl också innebära att större antal fastighetsägare skulle få det. Finns fastigheter i Vaggeryd som ser fruktansvärda ut.
Skriv och klaga till nämnden om ni är missnöjda .
Att sitta här och påpeka hjälper inte.
Minns när man lagade putsen där sist…
Ett så fint hus förtjänar en fin fasad. Hoppas husägaren har möjlighet att åtgärda det!