Nyheter

Nej till motion om samarbete mellan förskola och äldreomsorg

Uppdaterad 28 september, 2021 06:40 · Publicerad 28 september, 2021 06:07

Detta är inte en betald artikel.

Liberalerna lämnade in en motion till kommunfullmäktige tidigare i år där partiet önskar att ett samarbete ska inledas mellan förskola och äldreomsorg, likt det som varit på tv. Nämnder och kommunstyrelsens arbetsutskott sa nej.

Tv-programmet inspirerade Liberalerna, som lämnade in en motion till kommunfullmäktige där man tycker att kommunen borde låta en förskola och ett äldreboende mötas. Önskan var att detta skulle genomföras i ett gemensamt uppdrag med barn- och utbildningsnämnden samt socialnämnden. 

Barn- och utbildningsnämndens ledamöter föreslog avslag på motionen och nämner i sitt beslut att frågan är av operativ karaktär och bör hanteras av professionen. Socialnämnden avslår motionen och menar att detta pågår i viss utsträckning redan. 

Motionen landade nu hos kommunstyrelsens arbetsutskott, där politikerna var eniga. 

– Vi var överens om avslag. Vi har lagt till att det bör hanteras av professionen och av nämnderna. Den här motionen ska inte hanteras av fullmäktige, säger kommunstyrelsens ordförande Gert Jonsson (M). 

Arkivbild från ett av kommunens äldreboende

Kommentarer

1

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.

Sortera: