Nyheter

TV: 70 demonstrerade i Skillingaryd

Publicerad 1 maj, 2017 13:47

Detta är inte en betald artikel.

Årets demonstration på 1 maj i Skillingaryd samlade ett 70-tal personer plus medlemmar i Musikkåren Lyran med drillflickor från Värnamo.

11 bilderTryck på en bild för fullskärm

Efter samling vid Vasaparken gick demonstrationståget norrut, svängde vänster vid Fåglabäcksvägen och sedan vänster igen ut på Storgatan. Det var strålande majsol och glada miner.

I Skillingehus blev det en nästan timslång samling med fortsatt medverkan av Lyran med drillflickor följt av flera anförande. Annelie Borgström välkomnade huvudtalaren Helene Petersson från Sävsjö som följdes av Skillingarydsborna Edwina Palmcrantz för SSU och Beshim Matoshi för IF Metall.

I tv-inslaget nedan är det delar av Helene Peterssons tal. I det ovan är från själva demonstrationståget och lokala talare.

Kommentarer

0

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.