I går beslutade kommunstyrelsens arbetsutskott att Vaggeryds kommun köper före detta behandlingshemmet Fridhem i norra Vaggeryd för 6 miljoner.
Nyheter
Vaggeryds kommun köper Fridhem
– Det här har gått onormalt fort. Jag lyfte frågan i kommunstyrelsen förra onsdagen, säger Gert Jonsson (M), kommunalråd i Vaggeryds kommun.
– Vi i kommunstyrelsen har inte rätt att köpa, men det finns ett köpeavtal framme och tanken med det här är inte att gå in i fastighetsbranschen, fortsätter Gert. Vi har stärkt området eftersom kommunen köper Jönköpingsvägen 2 A, 2 B och 2 C. Området, som är på 1 hektar, är strategiskt för framtiden. Även att det här har gått i rasande fart så låt oss nu ha en lugn diskussion om hur vi ska göra i framtiden, till exempel ungdomsverksamhet, äldreverksamhet eller bostäder.
– Den diskussionen som vi hade tidigare var det att det är en central mark och viktigt för samhällsutvecklingen, säger Kent Williamsson (S).
Det slutgiltiga beslutet tas av kommunfullmäktige.














Kommentarer
0Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.