Nyheter

Varnar för kraftig åska och skyfall

Publicerad 29 augusti, 2024 07:31

Blöt kväll och natt väntar i delar av länet

För Jönköpings län så är det främst de västra delarna som berörs och enligt SMHI:s karta så kommer ovädret passera strax förbi Vaggeryd och Värnamo, men inte direkt över.

Det kan bli lokalt kraftiga åskskurar med risk för skyfallsliknande regn och hårda till mycket hårda vindbyar.

SMHI varnar för en rad konsekvenser ovädret kan få: Trafiken kan gå långsammare på grund av översvämmade vägar. Risk att till exempel källare, dagvattensystem, vägar och viadukter översvämmas. Risk för störningar i elförsörjningen och tågtrafiken på grund av blixtnedslag. Risk för nedblåsta träd och blockerade vägar.

Vädervarningen börjar gälla klockan 16 på torsdagen och fram till 01 på fredagsdygnet.

Det tornar upp sig för länet. Foto: Henrik Skoglund

Kommentarer

2

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.

Sortera:
  1. Hur kan ordförande i BUN (som jag antar är den som står bakom texten), vara så säker på att förvaltningsrättens beslut inte påverkar genomförandet av skolvalet, innan omröstningen i BUN ägt rum? Har förvaltningen då på förhand bestämt att det inte blir någon förskoleklass oavsett resultat i omröstningen?

  2. Nyfiken väljare

    Perfekt med omröstning om beslutet och dokumentation av hur varje ledamot röstar.
    Då får vi en tydlig bild av hur respektive parti värderar barnperspektiv, lärares arbetsmiljö och långsiktig planering för skolorna i Värnamo kommun. Kanon inför höstens val!