Fotboll

Kärda tog en poäng mot Strömsnäsbruk

Uppdaterad 3 september, 2022 18:19 · Publicerad 3 september, 2022 17:53

Det var en händelserik men målfattig första halvlek men sedan lyckades Strömsnäsbruk göra mål i 74:e minuten. Kärda kvitterade snabbt därefter och matchen slutade därmed 1-1, (0-0) och Kärda fick nöja sig med ett poäng i dagens match. Uppdaterad.

-- Det var ju en kamp där ute på plan med många frisparkar på en rätt svårspelad plan som var både platt och stenhård vilket gjorde att bollen studsade ordentligt för båda lagen, vilket i sin tur resulterade i långa bollar och dåligt spel från båda hållen, säger tränaren Mattias "Kneg" Johansson.

Dagens mål gjordes Andreas Finnander.

-- De hade väl någon enstaka målchans mer än vad vi hade men mycket mer än så blev det inte. När de gjorde sitt mål så gick vi ner på en trebackslinje så att vi fick lite mer press på dem och sedan när vi hade gjort vårat mål så återgick vi till tidigare positioner, fortsätter Johansson.

Han vill lyfta fram målvakten Theo Thomson och anfallaren Erik Arvidsson.

-- Vi är nöjda med den poängen vi fick med tanke på hur svårspelat det var idag, avslutar Johansson.

 

Text : Linn Törnberg

Kommentarer

0

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.