Fotboll

Tung förlust för Värnamo Södra

Uppdaterad 12 augusti, 2022 21:53 · Publicerad 12 augusti, 2022 21:00

I nedre delen av tabellen stred idag Värnamo Södra mot Hovslätt. Redan efter fyra minuter lade Linus Wrethstig in bollen i mål. Trots att Södra fortsatte att ha övertaget en aning så återhämtade sig Hovslätt snabbt och gjorde fyra mål i andra halvleken.

– Vi leder i första halvlek med 1–0 och har bra kontroll på det, Hovslätt skapar i princip ingenting och annars räddar vår målvakt de få som rinner igenom. Vi gör det mycket bra men utan att skapa något, säger tränaren Patrick Schellhas.

– Vi går in i andra halvlek med planen att komma upp lite högre i plan. Det känns bra och säkert i första kvarten men sedan gör vi några individuella misstag och helt plötsligt står det 3–1 innan vi vet vad som sker. Därefter känns matchen i princip över.

– Hovslätt kämpade på och vi gjorde det svårt för oss, matchen idag var en stor besvikelse, avslutar Schellhas.

Nästa match spelas mot Bosniska Föreningen Gislaved på fredag.

Text: Linn Törnberg 

Skriv en kommentar

Genom att skicka kommentaren godkänner du vår GDPR-policy för kommentarer.