Nyheter

Bildspel: De tappra själarna

Publicerad 10 september, 2023 05:53

I veckan besökte David solrosodlingen nedanför Mossle. Säsongen var sent gången, men där fanns ett par tre solrosor kvar i all sin prakt. Kolla in hans bildspel nedan!

Ibland är det bara skönt att hoppa in bakom ratten och se vart vägarna tar en. När solen tittade fram på tisdagsförmiddagen såg jag det som ett ypperligt tillfälle att bege mig ut och ta arkiv- och genrebilder i det vackra vädret. Få saker är så härliga som att ha helt egenproducerat material!

Via Mossleplatån tog färden mig ned till odlingen av solrosor utmed riksväg 27. Väl framme vid den västra delen av odlingen tittar jag ut genom bilrutan och ser ett så gott som tomt fält...förutom tre solrosor av varierad storlek. De står där och sträcker sig upp mot himlen. Jag tog tillfället i akt och lät kameran stå för orden. Kolla in bildspelet nedan!

5 bilderTryck på en bild för fullskärm
1/5
Närbild på solrosorna.
2/5
Vidvinkelbild på solrosorna.
3/5
Närbild på solros nummer 1.
4/5
Närbild på solros nummer 2.
5/5
Närbild på solros nummer 3.

Kommentarer

1

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.

Sortera: