Kompetensförsörjning, beredskap och attraktion stod i fokus under Centerpartiets platsbesök i Mistelås och Bor.
Ett laddat besök
Besöket inleddes i Mistelås hos skogsentreprenören Thomas Olofsson som tillsammans med en kollega driver bolaget Wito Skogsservice AB. Just nu håller bolaget på med röjningsarbete på Svenska kyrkans mark utanför Mistelås.
– Vi har drivit det här företaget sedan 1992. Just nu har vi nio anställda. De flesta arbetar på Växjö stift eller på Södra. Vi har även gjort mycket arbete åt Värnamo kommun, berättar han.
Vad ser du för utmaningar framåt?
– Jag ser inga större utmaningar som läget är just nu. Ekonomiskt sett så ser det väldigt bra ut just nu. En utmaning ligger i att det är svårt att få folk att arbeta i skogen, men vi är och har varit duktiga på att integrera nyanlända i verksamheten, så jag är inte allt för orolig heller.
Besöket fortsatte sedan på Elteknik AB i Bor, där Mikael Nilsson tog emot. Företaget ingår numera i Elon Group. Det blev ett laddat besök med fokus på bland annat energikällor, batterilagring, elbilar och kompetensförsörjning.
– Vi är två personer i verksamheten just nu, men det finns ett behov att anställa framöver och min stora förhoppning är att under de närmaste åren hitta en lämplig person som kan ta över och driva verksamheten efter mig. Vi befinner oss i en minst sagt spännande bransch, så jag har goda förhoppningar, säger Mikael Nilsson.
Efter besöket var attraktion fortsatt i fokus. Besöket avslutades därför med en tur runt de nybyggda bostäderna på Majvivevägen och Moängsvägen i Bor.












